Obraz Matki Bożej Piekarskiej po badaniach wrócił do bazyliki

Długo biły dzwony, gdy obraz Matki Bożej Piekarskiej wrócił z badań w ASP w Krakowie. Nie było go przez tydzień.

Obraz został ponownie wprowadzony do bazyliki w Piekarach Śląskich 18 marca wieczorem przez abp. Wiktora Skworca. Wcześniej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ikona została dokładnie zbadana - po raz pierwszy od 1965 roku.

Naukowcy stwierdzili, że piekarski wizerunek powstał w końcu XVIII wieku - czyli o ok. sto lat później, niż dotąd przypuszczali. Datą jego powstania jest najprawdopodobniej rok 1795, zapisany na odwrocie płótna. Wcześniej przypuszczali, że to była tylko data renowacji.

Specjaliści z krakowskiej ASP m.in. prześwietlili wizerunek Piekarskiej Madonny, sfotografowali go w różnych pasmach, m.in. w podczerwieni, pobrali próbki do badań mikrochemicznych. Trzeba jeszcze poczekać na wyniki analizy fizykochemicznej.

Księża z sanktuarium w Piekarach uważają, że wyniki tych badań rozwiązują pewną historyczną zagadkę. Otóż w zapiskach proboszcza piekarskiego z końca XVIII wieku znajduje się informacja, że w 1795 roku dokonano renowacji obrazu Matki Bożej. Malarz Carl Ziepser z Tarnowskich Gór przemalował podobno wizerunek bardzo nieumiejętnie.

Zdumieni mieszkańcy Piekar nie rozpoznali po tej renowacji pierwotnego wizerunku. Z oburzeniem komentowali, że drobna i subtelna twarz Madonny stała się nalana i pucułowata, a usta przybrały „wyraz pewnego niezadowolenia” - jak zapisał ówczesny proboszcz.

- Przez lata uważano, że Ziepser przemalował wtedy nasz obecny obraz Matki Bożej Piekarskiej. Teraz prześwietlenie rentgenowskie to wykluczyło. Dzięki temu wszystkie elementy układanki w tej tajemniczej historii zaczęły do siebie pasować - mówi nam ks. Adam Zgodzaj, wikariusz z sanktuarium piekarskiego.

I wyjaśnia, że Carl Ziepser dokonał renowacji... innego obrazu. Musiał to być obraz Matki Bożej zwanej "Lekarką", który również był czczony w Piekarach. Wtedy znajdował się w nastawie ołtarza głównego.

- Proszę posłuchać: Ziepser przemalował "Lekarkę", a nie obecnie czczony obraz! - mówi ks. Adam Zgodzaj. - Ta renowacja "Lekarki" w 1795 roku Ziepserowi zdecydowanie nie wyszła. Żeby ludzie go nie rozszarpali, namalował im więc w tym samym roku całkiem nowy obraz. Czyli właśnie obecną Matkę Bożą Piekarską - wskazuje.

Według księży z piekarskiego sanktuarium, ten nowy obraz Maryi zapewne podobał się parafianom. Trafił do bocznego ołtarza i z czasem również zaczął być czczony - równolegle z wizerunkiem Matki Bożej "Lekarki". W 1925 r. zdecydowano się na jego ukoronowanie, ponieważ był w lepszym stanie, niż starsza od niego "Lekarka".

Więcej o tej historii i badaniach obrazu - w papierowym "Gościu Katowickim" nr 14 na 7 kwietnia, dostępnym z "Gościem Niedzielnym" na terenie archidiecezji katowickiej.

Poniżej - galeria zdjęć z badań w Pracowni Konserwacji i Restauracji Malowideł na Płótnie ASP w Krakowie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  11°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  17°C Sobota
  dzień
  18°C Sobota
  wieczór
  wiecej »