Reklama

Pogrzeb Tadeusza Szymy

Rodzina, przyjaciele i współpracownicy pożegnali na cmentarzu Rakowickim Tadeusza Szymę - poetę, krytyka filmowego, dziennikarza i wykładowcę akademickiego, który zmarł 6 kwietnia w wieku 76 lat.

Reklama

Mszy św. pogrzebowej w kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Zmarły pochodził z Częstochowy i przez długie lata był związany z wydawanym tam tygodnikiem "Niedziela". W ostatniej drodze towarzyszyli mu również przedstawiciele innych redakcji, z którymi współpracował, m.in. "Tygodnika Powszechnego" czy TVP.

Obecni byli m.in. Henryk Woźniakowski, Janusz Poniewierski i Roman Graczyk. Wspólnotę akademicką Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, gdzie w ostatnich latach T. Szyma głosił wykłady, reprezentował dziekan Wydziału Nauk Społecznych ks. prof. Michał Drożdż.

W homilii metropolita częstochowski przypomniał życiową drogę T. Szymy, jego twórczość filmową i poetycką, pracę wykładowcy i dziennikarza. – Droga ludzka ma swoje punkty graniczne. Doświadczamy, że każda droga się kończy, jest eschatologiczna, mieści w sobie nie tylko przemijanie, które - jak podkreślił Jan Paweł II - "ma sens", ale dąży do zatrzymania pewnych zjawisk i wydarzeń - mówił. Jak dodał, droga T. Szymy była "żywa i poetyczna".

- W tych fragmentach życiorysu odnajdujemy również siebie, tak, jak jesteśmy tutaj we wspólnocie rodzinnej, przyjaciół i przedstawicieli szeregu środowisk - zauważył hierarcha. - Zdumiewające, że dziś modlimy się za ciebie twoimi słowami, Tadeuszu, i możemy w nich zawrzeć twoją miłość do Boga i ojczyzny - mówił, przytaczając wiersz T. Szymy: "Dziękując za każdym krokiem dawane świadectwo zrośnięcia się z krzyżem, stopienia z modlitwą".

Kondolencje rodzinie zmarłego przekazali wraz z wieńcami m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i Państwowy Instytut Sztuki Filmowej.

Po Mszy św. ciało zmarłego zostało odprowadzone do grobowca na cmentarzu Rakowickim.

Tadeusz Szyma był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracował naukowo w Polskiej Akademii Nauk i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisał o kulturze, był krytykiem filmowym.

Wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego i pracował  w TVP, gdzie był m.in. kierownikiem redakcji filmu dokumentalnego, a następnie wiceszefem redakcji dziecięcej i młodzieżowej. Był także stałym współpracownikiem miesięcznika "Kino", zasiadał w Radzie Programowej TVP.

Tadeusz Szyma był znanym poetą, autorem m.in. "Więcej wierszy nie pamiętam" oraz zbiorów dla dzieci: "Książka", "Zwierzenia zwierząt", "Wiersze i wierszyki o sprawach dużych i małych".

Był także twórcą lub współtwórcą filmów dokumentalnych: "Drogi królowej Jadwigi", "Książę" (o kard. Adamie Stefanie Sapieże), "Ormiańskie serce dla Polski", "Papież nadziei", "Cały dla Ciebie", "Tutaj zawsze byliśmy wolni", "Ostatni świadek", "Serce Śląska".

Opublikował liczne artykuły w prasie i wiele tekstów do albumów fotograficznych o Ziemi Świętej, Asyżu, malarstwie Stanisława Rodzińskiego. Był redaktorem naczelnym przewodnika "Z Karolem Wojtyłą wędrowanie po Polsce".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama