Pytanie o dobro

Nikogo nie wolno zmuszać do oddania swojego życia. Każdy ma prawo go bronić. Prawda. Dlaczego jednak nawet nie pytamy o miłość?

Pisząc komentarz w Wielki Wtorek nie przypuszczałam, że poruszone tematy już w kolejnych dniach pojawią się w papieskim nauczaniu. Droga krzyżowa w Wielki Piątek dotyczyła handlu ludźmi. W Niedzielę Wielkanocną Ojciec Święty mówił o umożliwieniu bezpiecznego powrotu do domu uchodźców przebywających w obozach w Libanie i Jordanii. Modlił się też o pokój w Libii, a wczoraj po modlitwie na Anioł Pański zaapelował o otwarcie korytarzy humanitarnych dla uchodźców z Libii: kobiet i dzieci.

Gdy pisałam komentarz problem libijski dopiero się zaczynał. Dziś już wiadomo, że sytuacja humanitarna w tym kraju drastycznie się pogarsza. Co to oznacza? Otóż: nawet kilkaset tysięcy zgromadzonych w tym kraju uchodźców z głębi Afryki gotowych jest płynąć do Europy. Nie wszyscy ze zgromadzonych tam siedmiuset tysięcy, z pewnością. Nie jest to zbyt wielka pociecha, prawda?

Kilkaset... niech będzie 'tylko' sto tysięcy klientów przemytników ludzi. Sto tysięcy ludzi na Morzu Śródziemnym w nędznych łodziach. Ile nie dopłynie? Ile dopłynie, ale stanie się ofiarami handlarzy ludźmi? Co nam dało odsuwanie problemu?

Znów zostawimy Włochy same, są najbliżej niech sobie radzą, nie nasz problem?

Tak, wiem, nie ma w Europie zgody politycznej na przyjmowanie uchodźców. Nie ma zgody politycznej na ponoszenie koniecznych kosztów takich akcji. Nie ma jej także wśród chrześcijan. Tak, wiem, zaraz zaczną się rytualne argumenty o bezpieczeństwie własnym i własnych dzieci. Mamy prawo się bronić! Już nie będę pytać, przed kim: kobietami, dziećmi, ludźmi chorymi? Zawsze w tłumie może znaleźć się jeden niebezpieczny człowiek i to wystarczy by nie wpuścić nikogo!

Nie chcę zakładać, że to wygodny pozór strachu, choć i tak być może. Łatwiej w końcu mówić o bezpieczeństwie niż o pieniądzach. Ale...

Przeżywamy właśnie okres wielkanocny. Czas, w którym świętujemy zmartwychwstanie. Wydarzenie, które przyniosło nam życie wieczne. Życie, którego nikt nam odebrać nie może. Skąd w nas tak paniczny lęk o to życie, które przecież musi minąć, byśmy mogli żyć na zawsze?

Nikogo nie wolno zmuszać do oddania swojego życia. Każdy ma prawo go bronić. Prawda. Dlaczego jednak nawet nie pytamy o miłość? Dlaczego nie szukamy sposobu, by pomóc drugiemu człowiekowi? Dlaczego przynajmniej nie zmagamy się z pytaniem o dobro?

Kto chce zachować swoje życie straci je...

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Katolik k
  30.04.2019 11:26
  do ludzi strachliwych te argumenty nie dotra.A politycy chetnie ten strach jeszcze podsyca czujac okazje do podniesienia slupokow wyborczych.Latwo bowiem w kosciele poboznie manifestowac ale niewygodnie jest pojsc za Ewangelia.
 • tomak
  30.04.2019 19:36
  "Skąd w nas tak paniczny lęk o to życie, które przecież musi minąć, byśmy mogli żyć na zawsze?" Łaskawa Pani Redaktor zechce w swej dobroci zauważyć, że jednak jest subtelna różnica między naturalnym zejściem z tego świata a śmiercią poniesioną z rąk islamskich bandytów. Nie chciejmy w swej łaskawości narzucać innym męczeństwa. Kto ma ochotę na taką śmierć zawsze może udać się do Syrii, Iraku, Afganistanu, Sudanu, Nigerii, by tam oddać się pod opiekę islamskich "przyjaciół". Tak się składa, że w ostatnich dniach nigeryjski ksiądz katolicki błagał o pomoc Europejczyków, bo jego parafię wyrzynają islamiści i jakoś nikt nie kwapi się, by tym biednym katolikom nigeryjskim pomóc. Jakoś nikt nie płacze nad losem ponad losem chrześcijan, których islamscy bandyci zabili na Sri Lance podczas ostatniej Wielkiej Nocy. Jak widać los zabijanych chrześcijan nikogo nie obchodzi. Dlaczego , także w „Gościu” bardziej współczuje się muzułmanom na Morzu Śródziemnym a nie współczuje się bestialsko mordowanym chrześcijanom na świecie. Im tak naprawdę nikt nie współczuje ani ich nie broni.
 • Katolik k
  02.05.2019 06:07
  K.Janda "zarzadzanie lekiem jest najlatwiejsze.Zarzadzaja tym ludzie,ktorzy nie maja sumien".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Wtorek
  noc
  12°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »