Bp Nitkiewicz: W domu Pana trzeba się dobrze zachowywać

Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów na Święty Krzyż.

Ponad 1500 lektorów, ministrantów i kandydatów do służby ołtarza pielgrzymowało z kilkunastu diecezji w Polsce wraz ze swoimi duszpasterzami i opiekunami do sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego.

Wiele diecezjalnych grup ministranckich rozpoczynało swoje pielgrzymowanie we wczesnych godzinach rannych, zaś ci z najdalszych zakątków Polski mieli zorganizowaną dwudniową wyprawę na ogólnopolskie spotkanie.

- Przyjechaliśmy z Legnicy w grupie około 100 lektorów i ministrantów. Wielu z nas jest na takim spotkaniu po raz kolejny, ale i są młodsi ministranci, którzy przyjechali po raz pierwszy. Dla każdego z nas służba przy ołtarzu to wielki zaszczyt, ale i zadanie, by za tym, kim jesteśmy w Kościele, szło codzienne życie. Dlatego każdy ministrant stara się być dobrym dzieckiem dla rodziców, dobrym uczniem w szkole i fajnym kolegą dla innych - podkreślał Mateusz.

Ministranci w dwóch grupach zdobywali szczyt Łysej Góry, na której znajduje się sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. Jedna wchodziła szlakiem królewskim przez Puszczę Jodłową, druga - od Starej Słupi. Podczas wędrówki obie rozważały Drogę Krzyżową.

W sanktuarium ministranci nawiedzili relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Następnie uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, pełniący w Konferencji Episkopatu Polski funkcję przewodniczącego Podkomisji ds. Służby Liturgicznej. Wraz z nim Eucharystię sprawowali: bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, pełniący w KEP funkcję przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej, o. Paweł Zając prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, oraz liczni kapłani pełniący funkcję duszpasterzy Liturgicznej Służby Ołtarza.

- Chcemy prosić w tej wspólnej modlitwie, aby to posługiwanie Bogu w liturgii świętej było według Jego woli, było wypełnianiem tego pragnienia, które On pokłada w nas, a my byśmy, jako Jego słudzy, mogli to pragnienie zrozumieć, podjąć i wiernie wypełnić - podkreślił na początku Mszy św. abp Górzyński.

Biskup Nitkiewicz mówił w kazaniu o historii kultu krzyża i dziejach świętokrzyskiego sanktuarium na Łysej Górze. Zwrócił uwagę, że podobnie jak w przypadku czci oddawanej wizerunkom Pana Jezusa, Matki Bożej i świętych, krzyż pomaga lepiej poznać Chrystusa, który z miłości "wydał siebie samego na okup za wszystkich" (Tym 2,6). Kaznodzieja przywołał słowa św. Jana Pawła II o tym, że Eucharystia jest nierozerwalnie związana z krzyżem, uobecniając ofiarę złożoną na Golgocie. Nawiązując do obchodzonego wspomnienia św. królowej Jadwigi, bp Nitkiewicz zaznaczył, że była ona wielką czcicielką Chrystusa Ukrzyżowanego, podobnie jak jej mąż Władysław Jagiełło, który niejednokrotnie pielgrzymował do sanktuarium relikwii Krzyża Świętego na Łysej Górze.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »