III Dzień Dziękczynienia

Dziś rozpoczynają się obchody III Święta Dziękczynienia. W tym roku będą one mieć szczególny charakter, bowiem zbiegają się w czasie z beatyfikacją ks. Jerzego Popiełuszki. Trwać będą dwa dni – dziś i jutro – przed Świątynią Opatrzności Bożej i na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Święto Dziękczynienia obchodzone jest od 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. Przypada w pierwszą niedzielę czerwca. Ustanowione zostało na terenie archidiecezji warszawskiej, ale w jego obchody włączają się również inne diecezje w Polsce.

Idea Święta Dziękczynienia jest prosta: chodzi o to, byśmy my Polacy umieli coraz bardziej dostrzegać dobro, jakie otrzymujemy i uczyli się za nie dziękować - zarówno Bogu jak i sobie nawzajem; jako naród i społeczność, ale też w wymiarze indywidualnym.

Obchody Święta Dziękczynienia odbywają się w Warszawie na Polach Wilanowskich, przy Świątyni Opatrzności Bożej. Nieprzypadkowo. Wznoszona tam świątynia to wotum dziękczynne za wszystkie łaski, jakich Boża Opatrzność udzieliła Polsce. Wotum to przyobiecane zostało już przez Sejm Czteroletni w 1791 r. - w podzięce za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. (zob. str….)

Organizatorem Święta jest Centrum Opatrzności Bożej, instytucja, której zadaniem jest budowanie idei wdzięczności wśród Polaków. Czerwcowy termin przypominać ma o Janie Pawle II, którego pielgrzymki do Ojczyzny rozpoczynały się zwykle z początkiem tego miesiąca.

Dziekuje.pl

W celu popularyzowania idei Święta Dziękczynienia stworzony został serwis społecznościowy dziekuje.pl. Celem serwisu jest aktywizowanie ludzi wokół idei dziękczynienia za "dobro powszednie", ale i za cudowne, szczęśliwe zdarzenia w naszym życiu, które zawdzięczamy Opatrzności Bożej. Na stronie można opublikować swoje podziękowanie - najbliższym, znajomym, nieznajomym, a także Panu Bogu.

I Święto Dziękczynienia

Obchodzone było 1 czerwca 2008 r. pod hasłem "Dziękuje nie kłuje". Uroczystej Eucharystii na Polach Wilanowskich przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp, a homilię wygłosił abp Kazimierz Nycz. W specjalnym Akcie Dziękczynienia po raz pierwszy duchowieństwo i wierni podziękowali Opatrzności Bożej za wszystkie znaki troski o Polskę. W tym dniu w całym kraju trwała zbiórka na budowę Centrum Opatrzności Bożej.

II Święto Dziękczynienia

Obchodzone było 7 czerwca 2009 r. pod hasłem "Dziękujemy za wolność". Wspominano 3 ważne rocznice - 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, 20. rocznicę odzyskania niepodległości w 1989 r. i 10. rocznicę papieskiego przemówienia w polskim Parlamencie. Obchody rozpoczęły się już 6 czerwca wielkim czuwaniem modlitewnym na Placu Piłsudskiego, gdzie odsłonięto krzyż upamiętniający papieża - Polaka. 7 czerwca Eucharystii na Polach Wilanowskich u stóp Świątyni Opatrzności przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Uczestnicy obchodów odnowili Akt Dziękczynienia za wolną Polskę, a o godz. 15 do nieba wzbiły się tysiące niebieskich baloników z napisem "dziękuję". Obecni byli biskupi z całej Polski oraz kilkanaście tysięcy wiernych.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
8°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
wiecej »