Będzie kolejny wniosek o pomoc prawną dotyczący informacji, czy w sprawie kradzieży kart kredytowych należących do Andrzeja Przewoźnika jest prowadzone przez Rosjan postępowanie karne - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska.
Jak powiedziała PAP Lewandowska polscy prokuratorzy przygotowali wniosek, w którym zwracają się do strony rosyjskiej z prośbą o udzielenie informacji, czy rosyjska prokuratura prowadzi postępowanie karne dotyczące kradzieży i wykorzystania kart kredytowych. We wniosku - jak dodała - polska prokuratura będzie chciała uzyskać też informacje na temat ewentualnego postawienia zarzutów osobom podejrzanym. Wniosek trafi do Rosjan za pośrednictwem polskiej Prokuratury Generalnej.
Wcześniej Lewandowska informowała, że z karty kredytowej należącej do Andrzeja Przewoźnika w dniach 10-12 kwietnia dokonano 11 wypłat i pobrano z niej w sumie około 6 tys. zł. Jednocześnie, jak informuje prokuratura, podjęto też sześć nieudanych prób wypłaty pieniędzy z innej z karty należącej do sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia.
Prok. Lewandowska podawała także, iż - za pośrednictwem Prokuratury Generalnej - został skierowany do strony rosyjskiej już inny wniosek o pomoc prawną. "Zwróciliśmy się o zapis z monitoringu miejsc, w których realizowane były wypłaty" - powiedziała w poniedziałek prokurator. Dodała, że wniosek ten został sformułowany jeszcze w maju i prokuratura czeka na jego realizację.
Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział natomiast w poniedziałek dziennikarzom, iż ma nadzieję, że sprawa zakończy się przedstawieniem zarzutów osobom, które dokonały kradzieży kart i ich użyły. "Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie jak najszybciej wyjaśniona i to w sposób niebudzący absolutnie żadnych wątpliwości; zdajemy sobie wszyscy sprawę jak ona jest wyjątkowo delikatną i bulwersującą" - zaznaczył Kwiatkowski. Minister dodał, że uprawniona do informowania o szczegółach jest prokuratura prowadząca sprawę.
W niedzielę warszawska prokuratura okręgowa podawała, że śledztwo w sprawie kradzieży kart kredytowych i ograbienia zwłok prowadzi od 14 maja. Jak dotąd prokuratura nie ma procesowych informacji o zatrzymaniu sprawców tego czynu.
Jednocześnie warszawska prokuratura okręgowa zwróciła się o informacje do szefa ABW. Ponadto prokuratorzy przesłuchali już żonę i córkę Przewoźnika i przejrzeli akta sprawy katastrofy smoleńskiej. Jak podaje prokuratura, trwają także procedury mające na celu zwolnienie z tajemnicy bankowej i uzyskanie przez śledczych informacji na temat dokonywanych operacji finansowych.
Lewandowska zaznaczyła, że śledztwo dotyczy wyłącznie wypłat dokonywanych z kart kredytowych Przewoźnika.
W niedzielę Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego informowała, że w sprawie kradzieży kart kredytowych Rosjanie zatrzymali czterech żołnierzy jednostek zabezpieczających miejsce katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem. Rzeczniczka ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska powiedziała PAP, że Agencja tuż po tragedii otrzymała informację o tym, że ktoś korzysta z kart Przewoźnika; ABW zawiadomiła o tym polską prokuraturę oraz Rosjan.
Rzecznik rządu RP Paweł Graś poinformował w niedzielę o aresztowaniu trzech funkcjonariuszy smoleńskiego OMON-u, oddziału specjalnego milicji, którzy bezpośrednio po katastrofie polskiego Tu-154M okradli konto Przewoźnika, posługując się jego kartami kredytowymi. MSW Rosji już w niedzielę kategorycznie zaprzeczyło, by smoleńscy milicjanci ograbili ciało Przewoźnika. Graś na poniedziałkowym briefingu prasowym sprostował swą niedzielną wypowiedź i wyjaśnił, że chodziło o funkcjonariuszy innej formacji. "Błąd się wziął stąd, że byłem przekonany, że jedyną formacją, która operowała wtedy na lotnisku był OMON, okazało się, że tych formacji było kilka, stąd ta nieścisłość" - tłumaczył w poniedziałek Graś.
W poniedziałek Dowództwo Wojsk Wewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji zaprzeczyło, jakoby żołnierze tej formacji okradli Przewoźnika, wykorzystując jego karty kredytowe. "Doniesienia te są niezgodne z rzeczywistością" - przytoczyło radio Echo Moskwy oświadczenie dowództwa Wojsk Wewnętrznych MSW Federacji Rosyjskiej.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.