Dziś (8 czerwca) w godzinach rannych zmarła w Indiach, w założonym przez siebie Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych, s. Barbara Jacenta Birczyńska. Przeżyła lat 83, w tym 44 w Indiach.
Barbara Birczyńska urodziła się w Krakowie 16.9.1927 r. Ukończyła wydział matematyki UJ. Od młodości pragnęła służyć dzieciom i to tym najbardziej pokrzywdzonym przez los. Po II wojnie światowej wstąpiła do zakonu ss. Michalitek, które prowadziły sierocińce. Po odebraniu siostrom przez komunistów wszystkich placówek opiekuńczo-wychowawczych uznała, że nie jest w tych warunkach w stanie wypełniać swojego powołania. Po 11 latach wystąpiła z zakonu i szukała innego miejsca realizacji swojego powołania.
W 1966 r. wyjechała do Indii, aby dołączyć do ks. Adama Wiśniewskiego SAC, który już planował założenie polskiego ośrodka dla trędowatych. On był „od trędowatych”, ja „od dzieci” i w ten sposób powstała idea ośrodka dla trędowatych dzieci – wspominała po latach s. Barbara Jacenta. W centralnych Indiach, obecnym stanie Chhattisgarh, w 1969 r. założyli Dżiwodaja (Jeevodaya) Nagar – „miasto świtu życia”. Od śmierci ks. Adama w 1987 r. do 1996 r. s. Barbara była Prezydentem Stowarzyszenia Jeevodaya zarządzającego Ośrodkiem. W 2006, po kilkunastoletnim pobycie na południu Indii, powróciła na zasłużoną „emeryturę” do Jeevodaya (Dżiwodaja), gdzie została serdecznie przyjęta przez mieszkańców.
Ciało Zmarłej zostanie złożone do grobu na miejscowym cmentarzu w godzinach wieczornych. Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczyć arcybiskup Raipuru Joseph Augustine.
Obecnie w Jeevodaya (Dżiwodaja) mieszka ponad 100 osób głównie wyleczonych trędowatych, a w szkole z internatem w klasach od „0” do 12 (matura) uczy się ok. 500 dzieci z rodzin osób okaleczonych przez trąd. Od 1989 roku w Jeevodaya (Dżiwodaja) pracuje polska lekarka Helena Pyz. Więcej www.jeevodaya.org
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.