Rezydencja arcybiskupów lwowskich odzyska blask

Zabytkowa rezydencja arcybiskupów lwowskich, w której mieści się też kuria, zostanie odnowiona do 2012 roku, na obchody 600-lecia archidiecezji; obiecał w nich uczestniczyć papież Benedykt XVI - zapowiedział w poniedziałek w Kielcach abp Mieczysław Mokrzycki.

Metropolita lwowski obrządku łacińskiego, były wieloletni sekretarz papieża Jana Pawła II, otworzył w poniedziałek w Kielcach XI Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo.

Barokowa rezydencja arcybiskupia we Lwowie - przekształcona ze starszej budowli w 1634 roku - to jedyny budynek, który tamtejszy Kościół katolicki otrzymał od władz państwowych z Kijowa po upadku komunizmu. Jej remont rozpoczął się w zeszłym roku i ma objąć prace od fundamentów po dach. Stanowi wielkie wyzwanie dla miejscowych katolików, ponieważ "papież Benedykt XVI obiecał wziąć udział w obchodach 600-lecia archidiecezji lwowskiej w 2012 roku" - powiedział abp Mokrzycki na konferencji prasowej w Kielcach.

Dodał, że w liczącej 130 parafii i 305 kościołów archidiecezji lwowskiej wiele zabytkowych świątyń popada w ruinę, ponieważ wspólnoty wiernych są nieliczne - kilkudziesięcioosobowe - i ubogie. Z tych względów, ratowanie kościołów - "które na tamtych ziemiach zawsze kojarzą się z polskością" - ogranicza się w wielu miejscach do naprawy dachów i odwodnienia terenu w celu osuszenia murów.

Metropolita lwowski wyraził wdzięczność polskiemu Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pomoc w odnowie zabytkowej katedry we Lwowie. Jak poinformował, po zakończeniu renowacji głównego ołtarza, prace restauracyjne koncentrują się obecnie przy ołtarzu w kaplicy Wiśniowieckich.

Otwierając SacroExpo abp Mokrzycki podkreślił, że wystawa ta prezentuje "szerokie spojrzenie na rzeczywistość duchową, poprzez ukazanie tego, co ją dziś wyraża, a także przez dialog o tym".

"W rzeczywistości zamykania wielu kościołów na Zachodzie Europy, desakralizacji miejsc świętych, handlu tym, co stanowiło ich wyposażenie, cieszy fakt, że są ludzie dobrej woli, którzy w trosce o miejsca sakralne i rzeczy poświęcone na chwałę Bogu, znajdują siły, poświęcają czas i dzielą się myślą o ratowaniu dziedzictwa duchowego oraz tworzeniu nowego" - podkreślił hierarcha.

Odnosząc się do tematyki konferencji architektów, muzealników i konserwatorów dzieł sztuki - która towarzyszy SacroExpo - arcybiskup ocenił, że spotkania te są dobrą propozycją do "pochylenia się nad odbiorem i przekazem wartości duchowych w dzisiejszym świecie, w którym kultura duchowa wydaje się być mniej zrozumiana i doceniana".

W XI SacroExpo w Kielcach uczestniczy rekordowa liczba ponad 300 wystawców z 16 krajów. Prezentują oni ofertę handlową dla miejsc kultu religijnego oraz wymieniają poglądy i doświadczenia na temat kształtowania wnętrz kościołów. Nową propozycją organizatora imprezy - Targów Kielce - w jej dotychczasowej formule jest Expositio - salon nowych technologii dla muzeów, konserwacji zabytków i dziedzictwa narodowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »