Właśnie dobiega końca formacja par, które będą pilotować nowo powstające kręgi wspólnoty Domowego Kościoła na terenie całego kraju.
Kościół Domowy wyrasta z duchowości Ruchu Światło–Życie i działa w diecezji płockiej od ponad 35 lat. W wakacyjnych rekolekcjach w Popowie uczestniczyło 16 par. Były to osoby z całej Polski oraz pary z Irlandii i Niemiec. Sesja o pilotowaniu kręgów miała na celu przygotowanie małżeństw do prowadzenia nowo powstających grup. Jeśli para przejdzie formację podstawową I i II stopnia, a widzi swoją drogę we wspólnocie właśnie poprzez taką służbę, to może wziąć udział w sesji. Przez kolejne dni formacji poruszane są tematy związane z duchowością ruchu, które pomagają rozeznać swoje miejsce we wspólnocie.
– Sesja o pilotowaniu porządkuje naszą dotychczasową wiedzę i odświeża charyzmat Ruchu Światło–Życie. Do tego opowiadamy o posłudze pary pilotującej: jakie powinny wyróżniać ją cechy, omawiamy podręcznik nad którym pracuje się w kręgach, pokazujemy, jakich metod i środków używać, aby przeprowadzić małżeństwa przez pierwszy etap ewangelizacji – opowiada małżeństwo państwa Borkowskich z Rypina, prowadzące spotkanie w Popowie.
Animatorzy podkreślają, że owszem, wiedza jest ważna, ale czas rekolekcji powinien przede wszystkim zbliżać małżonków do siebie i prowadzić do Chrystusa, bo tylko wtedy ich posługa będzie skuteczna. Małżeństwo państwa Baranowskich należy do wspólnoty od 24 lat, od 2 lat jeżdżą po całej Polsce, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. – Nie lubimy określenia "ekspert". Raczej chodzi o świadectwo naszego życia. Na tyle jestem ekspertem, na ile jestem świadkiem Chrystusa. Dzielimy się doświadczeniem Boga żywego w naszym małżeństwie. Uważam, że to piękne, to kwintesencja i "sól" małżeństwa, że mamy być za siebie odpowiedzialni i razem podążać do zbawienia. Właśnie to chcemy pokazać innym parom – podkreśla Dariusz Borkowski.
– Ostatnio dostrzegamy, że jest spore zainteresowanie tymi rekolekcjami i cieszy nas, że bardzo dużo młodych małżeństw przyjeżdża na sesję o pilotowaniu kręgów Domowego Kościoła. Po takich spotkaniach są gotowi do służby pomimo swoich codziennych zajęć, opieki nad dziećmi, itp. To wielka radość – mówi Renata Borkowska.
– W tej wspólnocie doskonale widać współpracę "służebnych" sakramentów Kościoła: kapłaństwa i małżeństwa oraz ich wzajemną relację. Tu bardzo widoczny jest ten duch służby, który rodzi pokój, chęć dialogu i bliskość Boga. Najważniejsze, co wyróżnia ich na tle innych formacji. to umiejętność celebrowania sakramentu małżeństwa na co dzień. Świętowanie nie kończy się wraz z chwilą ślubu, ale trwa każdego dnia – przekonuje ks. Krzysztof Szuliński, moderator tegorocznego spotkania w Popowie.
Rekolekcje zakończą się w niedzielę obrzędem rozesłania małżeństw do pracy ewangelizacyjnej w nowych kręgach. W czasie wakacji w całym kraju odbywają się rekolekcje dla par na każdym etapie ich formacji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.
Według FSB brał on udział w zorganizowaniu wybuchu na stacji dystrybucji gazu.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.