Na cmentarzu Podgórskim pochowano dziś Bolesława Wójcika (1924-2019), architekta, podchorążego Armii Krajowej, ostatniego kuriera Harcerskiej Poczty Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie.
Bolesław Wójcik zmarł 17 lipca w wieku 95 lat. Pochodził z rodziny żołnierza służby stałej Wojska Polskiego. Od 1937 r. był harcerzem.
Jesienią 1939 r. wstąpił do tzw. Harcerskiej Poczty PCK w Krakowie. Była to kierowana przez Edwarda Poradzisza podziemna drużyna harcerska, działająca oficjalnie pod szyldem Biura Poszukiwań Osób Zaginionych przy krakowskim okręgu PCK mieszczącego się przy ul. Studenckiej. Zadaniem gońców było m.in. dostarczanie listów i kartek pocztowych, które nadchodziły pod adresem PCK z wojskowych obozów jenieckich, obozów koncentracyjnych. Kurierzy byli często zwiastunami dobrych wieści o tym, że osoby bliskie adresatom żyją. Niekiedy przynosili jednak wiadomości smutne - o śmierci osób przetrzymywanych w obozach. Doręczenie przesyłek nie było łatwe. W warunkach wojennych wielu adresatów musiało nagle zmienić miejsce zamieszkania, nierzadko także traciło życie, więc trafienie na ich ślad lub osób im bliskich było zadaniem niełatwym.
Konspiracyjnym elementem działalności poczty harcerskiej było m.in. utrzymywanie łączności w ramach Szarych Szeregów oraz kontaktów między terenami pod okupacja niemiecką i sowiecką. Młodziutki druh Wójcik działał w poczcie harcerskiej na terenie Dębnik, Ludwinowa, Podgórza i Zakrzówka do 1943 roku. Potem został wcielony do stworzonej przez okupantów służby budowlanej. Wstąpił równocześnie do Armii Krajowej, gdzie ukończył m.in. szkołę podchorążych. W AK zajmował się m.in. działalnością kurierską.
Po wojnie został architektem, był m.in. wieloletnim pracownikiem krakowskiego Miastoprojektu. Pozostał także wierny harcerstwu.
aktualna ocena | 4,11 |
głosujących | 34 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Powodem ma być odmowa przyjęcia przez władze tego kraju swoich deportowanych obywateli.
O decyzji Papieża poinformowała 5 kwietnia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.
Prezentacji polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu "Antiqua et nova".
Jun wydał oświadczenie za pośrednictwem swoich prawników kilka godzin po decyzji TK.