Reklama

Biskupi Ukrainy w obronie krzyży

W kulturze chrześcijańskiej i tradycji religijnej krzyż głosi zbawienie społeczne i wolność ludzkości. Nie narzuca on określonej religii, ale wyraża najwyższy altruizm i hojność oraz najgłębszą solidarność, które proponuje się wszystkim.

Reklama

Przypomnieli o tym biskupi rzymskokatoliccy Ukrainy w oświadczeniu w obronie krzyża w Europie. Dokument, podpisany przez przewodniczącego łacińskiego episkopatu tego kraju – abp. Mieczysława Mokrzyckiego, zwraca uwagę, że kontynent nasz, właśnie dzięki chrześcijaństwu, uznał autonomię dziedzin duchowej i doczesnej, obecnie zaś otworzył się na pluralizm religijny, świadcząc o znaczeniu praw ludzi zarówno wierzących, jak i niewierzących. „Nawet w jeszcze większym stopniu Europa jest otwarta w naszych czasach, gdy inne religie szerzą się i korzystają z jej wielokulturowej rzeczywistości” – stwierdza oświadczenie.

Podkreśla następnie, że „obecność symboli chrześcijańskich, a zwłaszcza krzyży, które odzwierciedlają uczucia religijne chrześcijan wszystkich wyznań, nie ma zamiaru kogoś wykluczać, ale wyraża tradycję, którą wszyscy znają i uznają dzięki jej wielkiej wartości i roli katalizatora dialogu z każdym człowiekiem dobrej woli oraz pomagania cierpiącym i potrzebującym, niezależnie od ich wiary, pochodzenia etnicznego czy narodowości”.

Dokument biskupów zwraca uwagę, że „w kulturze chrześcijańskiej i tradycji religijnej krzyż głosi zbawienie społeczne i wolność ludzkości”. Nie narzuca on określonej religii, ale wyraża najwyższy altruizm i hojność oraz najgłębszą solidarność, które proponuje się wszystkim. Toteż „społeczeństwa tradycji chrześcijańskiej nie powinny wyrzekać się publicznego umieszczania symboli religijnych, szczególnie w miejscach, w których wychowuje się dzieci”. W przeciwnym wypadku „nie będą mogły przekazać przyszłym pokoleniom ich własnej tożsamości i wartości, będą to społeczeństwa, zaprzeczające same sobie i wyrzekające się życia w spuściźnie duchowej i kulturowej, w której odnajdują swe korzenie i otwarcie na przyszłość” – napisali hierarchowie.

Przypomnieli też, że we wszystkich krajach europejskich istnieje i coraz bardziej się umacnia prawo do wolności religijnej a w różnych krajach inne symbole religijne są dozwolone prawnie lub na mocy ogólnego przyzwolenia. Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie zawsze sprzyjają dialogowi z innymi religiami oraz są częścią składową rzeczywistości społecznej na danym obszarze. Różne społeczeństwa mają różne ustawodawstwa dotyczące symboliki religijnej i rozwijają się w różnych warunkach społecznych i prawnych, które należy uszanować w granicach konkretnych stosunków między państwami i instytucjami europejskimi. „Dialog między religiami i ludźmi wszelkich przekonań może rozwijać się jedynie w takiej Europie, w której wolność religii istnieje dla wszystkich i w której istnieje szacunek dla dawnych tradycji każdego człowieka i narodu” – stwierdził na zakończenie łaciński episkopat Ukrainy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama