Wyborcze debaty

Szef sztabu Bronisława Komorowskiego Sławomir Nowak poinformował PAP, że kandydat PO proponuje Jarosławowi Kaczyńskiemu cykl debat pt. "Najważniejsi są Polacy" przed II turą wyborów prezydenckich. Pierwsza debata miałaby się odbyć w środę.

"Zwracam się do sztabu Jarosława Kaczyńskiego z propozycją zorganizowania debat prezydenckich. Chcemy, żeby te debaty odbyły się jak najszybciej" - powiedział Nowak.

Na konferencji prasowej szef sztabu Komorowskiego powiedział, że rozmawiał już na temat debat z szefową sztabu kandydata PiS Joanną Kluzik-Rostowską. "Była trochę zaskoczona, nie ukrywam. (...) Umówiliśmy się na pilną konsultację, na rozmowę" - powiedział Nowak.

Jak dodał, w sprawie debat będzie też chciał zorganizować spotkanie z przedstawicielami stacji telewizyjnych. "Chcemy by formuła była maksymalnie demokratyczna i dostępna dla głównych telewizji. Myślę o czterech stacjach, by móc taką debatę sprawnie przeprowadzić" - zaznaczył polityk Platformy.

Z kolei Kluzik-Rostkowska zaproponowała sztabowi kandydata PO cykl debat dotyczących spraw społecznych, polityki zagranicznej i gospodarki, które miałyby się odbyć w przyszłym tygodniu.

Zdaniem Nowaka, nie ma sensu czekać cały tydzień z debatami. "Jest wola debatowania i to od razu. Nie ma rozmów o rozmowach, są konkrety. To są sprawy zbyt ważne, by czekały aż na ostatni tydzień kampanii" - powiedział szef sztabu Komorowskiego.

Szefowa sztabu Jarosława Kaczyńskiego Joanna Kluzik-Rostkowska zaproponowała sztabowi kandydata PO dwie debaty dotyczące spraw społecznych, polityki zagranicznej i gospodarki. Nie wykluczyła zgody na cykl debat pt. "Najważniejsi są Polacy", które zaproponował sztab Bronisława Komorowskiego.

"Od wczoraj ze sztabem Bronisława Komorowskiego prowadzimy rozmowy o rozmowach (...) Czas usiąść i na temat debat rzetelnie porozmawiać" - powiedziała Kluzik-Rostkowska na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Debaty - według propozycji Kluzik-Rostkowskiej - miałyby się odbyć w przyszłym tygodniu - we wtorek i czwartek.

Kluzik-Rostkowska powiedziała też, że rozmawiała w poniedziałek z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim na temat "okrągłego stołu" dotyczącego służby zdrowia. Jak podkreśliła, "okrągły stół" mógłby odbyć się jeszcze w tym tygodniu. Oprócz Kaczyńskiego i Napieralskiego - mówiła - w debacie mogliby wziąć udział Waldemar Pawlak i Bronisław Komorowski.

"My tę propozycję przyjęliśmy. Przyjął tę propozycję też Waldemar Pawlak (...) Mamy nadzieję, że oprócz dwóch debat, które proponujemy, na neutralnym gruncie dojdzie także do +okrągłego stołu+ związanego z tematyką służby zdrowia" - podkreśliła.

Kluzik-Rostkowska zaznaczyła, że nie rozmawiała z Napieralskim o poparciu, które mógłby udzielić Kaczyńskiemu. "Oczywiście bardzo bym chciała przekonać Grzegorza Napieralskiego, żeby uznał, że Jarosław Kaczyński to bardzo dobry kandydat na prezydenta. Będziemy przekonywali wszystkich, których uda się przekonać" - podkreśliła.

Tuż po konferencji prasowej w Centrum Informacyjnym kandydata PiS zjawił się m.in. szef sztabu kandydata PO Sławomir Nowak i złożył propozycję dotyczącą debat Komorowski-Kaczyński.

Wcześniej Nowak poinformował PAP, że kandydat PO proponuje Jarosławowi Kaczyńskiemu cykl debat pt. "Najważniejsi są Polacy" przed II turą wyborów prezydenckich. Pierwsza debata miałaby się odbyć w środę, przy okazji Dnia Ojca, na temat problemów biedy, rodziny, spraw społecznych, wykluczenia i służby zdrowia.

Podczas rozmowy z Nowakiem Kluzik-Rostkowska powiedziała, że nie mówi "nie" pomysłowi PO, ale szczegóły i termin debat musi być jeszcze skonsultowany. "Nie ma co odkładać tego do przyszłego tygodnia. Jeżeli będzie taka potrzeba, jesteśmy do dyspozycji i w przyszłym tygodniu" - przekonywał Nowak.

"Chciałabym wstrzymać się przez chwilę z terminami (...) Rozumiem, że jesteśmy zgodni, że debaty będą, i będą dwie, to mamy dużo" - odpowiedziała Kluzik-Rostkowska. Zapewniła też Nowaka, że zadzwoni do niego w najbliższym czasie.

Szefowa sztabu Kaczyńskiego nie kryła zdziwienia wizytą Nowaka. Podczas konferencji zaznaczyła, że gdy w niedzielę proponowała mu spotkanie w poniedziałek rano - nt. debat - odmówił. "Powiedział: poczekajmy dwa, trzy dni, dajmy sobie chwilę oddechu - mamy czas" - relacjonowała Kluzik-Rostkowska.

Mówiła też, że w piątek tuż przed ciszą wyborczą do sztabu Kaczyńskiego przyszła minister zdrowia Ewa Kopacz, minister finansów Jacek Rostowski i rzeczniczka sztabu Komorowskiego Małgorzata Kidawa-Błońska. W piątek wieczorem Kaczyński chciał rozmawiać z Komorowskim nt. służby zdrowia. Do debaty jednak nie doszło, po tym jak sztab Komorowskiego zaproponował, że może na niej się pojawić nie kandydat PO tylko minister zdrowia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
2°C Środa
wieczór
1°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
wiecej »