Reklama

Morawiecki: W połowie września ogólnopolska burza mózgów dot. wody i jej dostępności

Zapraszam wszystkich obywateli do ogólnonarodowej burzy mózgów, której tematem będzie woda i jej dostępność. Liczę, że pojawi się rzeka pomysłów, z których korzystać będziemy nie tylko my, ale też nasze dzieci i wnuki - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

"Chcę państwa zachęcić i zaprosić do wielkiej ogólnopolskiej burzy mózgów, która odbędzie się w połowie września i która będzie dotyczyć niesamowicie ważnego problemu - problemu, o którym ostatnio bardzo często dyskutujemy w Polsce, w Europie i na świecie. Tym problemem jest woda, brak wody, dostępność wody; woda jako to podstawowe źródło życia, źródło potrzebne do działań gospodarczych i wszelkich innych (...), woda, która staje się tematem numer jeden" - mówił szef rządu podczas debaty z cyklu "GovTech-Aktywuj pomysły!".

"Chcę poprosić i zainspirować do tej wielkiej, ogólnopolskiej burzy mózgów wszystkich, którzy mają tutaj coś do powiedzenia" - dodał.

Morawiecki wyraził nadzieję, że z tej wielkiej "burzy mózgów" urodzą się pomysły, które będziemy mogli wdrażać nie tylko w Polsce, ale "będziemy mogli być liderem ogólnoeuropejskim".

"Liczę na to, że ta nomen omen rzeka pomysłów pojawi się i będziemy mogli z niej korzystać nie tylko my, ale też przyszłe pokolenia - nasze dzieci, wnuki i prawnuki" - podkreślił.

Premier wyraził przekonanie, że w najbliższych "miesiącach, latach musimy bardzo intensywnie przebudować nasze programy, a w ślad za tym całą naszą infrastrukturę w zakresie irygacji, melioracji, małej retencji, dużej retencji". "To wprowadzi nas w tę nową przestrzeń, gdzie woda jako dobro rzadkie będzie tą naszą przewagą konkurencyjną i będziemy mogli dalej korzystać z dobrodziejstw wody" - powiedział Morawiecki.

Spotkanie dotyczące wyzwań związanych z ochroną malejących zasobów wody w Polsce odbędzie 14 i 15 września 2019 r. w trakcie hackathonu HackYeah w Warszawie.

Do udziału w ogólnopolskiej burzy mózgów w ramach GovTech Polska może zgłosić się każdy obywatel. Wystarczy wypełnić ankietę dostępną na https://govtech.gov.pl/obywatel/. Spośród nadesłanych aplikacji organizatorzy wybiorą kilkuset kandydatów, którzy otrzymają zaproszenie na warsztaty. Do udziału zaproszeni są innowatorzy, ekolodzy, programiści, inżynierowie i projektanci, architekci krajobrazu i wykonawcy - wszyscy, którzy chcą tworzyć wartościowe rozwiązania społecznych problemów.

Mateusz Morawiecki, który we wtorek spotkał się z uczestnikami pierwszej obywatelskiej burzy mózgów, organizowanej wspólnie z Fundacją Grupy PKP, powiedział do uczestników debaty "GovTech - Aktywuj Pomysły!", że rząd chce korzystać ze wszystkich - nawet najbardziej śmiałych pomysłów związanych z tym, w jaki sposób kolej powinna współpracować z innymi środkami lokomocji.

"Dzisiaj chcemy korzystać ze wszystkich - nawet najbardziej śmiałych pomysłów związanych z tym, w jaki sposób kolej powinna współpracować z innymi środkami lokomocji - to jest oczywista rzecz, że nie wszędzie koleją dojedziemy" - stwierdził premier.

Jak mówił, trzeba zastanowić się również nad tym, w jaki sposób wykorzystać rewolucję "już nie tylko 4.0, ale tę, o której się mówi - 5.0, czyli sztuczną inteligencję, internet rzeczy; wszystko to, co wiąże się z integracją poszczególnych wymiarów życia gospodarczego, biznesowego, społecznego, dla wygody ludzi, komfortu, bezpieczeństwa, łatwości przemieszczania się". "Na wszystkie tego typu pomysły liczymy, czekamy" - podkreślił szef rządu.

"Podstawowym celem moim, naszym jest to, żeby nastąpiło coś w rodzaju demokratyzacji, zmiany funkcjonowania administracji publicznej. Polityka to jest jedna sprawa, ale druga rzecz - to, jak funkcjonują poszczególne instytucje, w tym przypadku komercyjne - bo PKP jest instytucją komercyjną. I w jaki sposób one mogłyby najlepiej służyć obywatelom. To jest to pytanie, które składamy w ręce obywateli" - powiedział.

Obecny na konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk stwierdził, że obecnie polska kolej staje się dobrym przykładem, jak wykorzystać innowacyjność dla kolei europejskich. "Dzisiaj dzięki rządowi pana Mateusza Morawieckiego mamy ponad 100 mld zł przeznaczonych na polską kolej do 2023 roku" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama