Szef PSL, wicepremier Waldemar Pawlak chce - przed podjęciem decyzji, którego z kandydatów poprze w II turze wyborów prezydenckich - poznać ich poglądy m.in. w kwestiach obniżenia podatków dla osób o niskich dochodach i wsparcia dla rolnictwa.
Pawlak powiedział na środowej konferencji prasowej, że chciałby się też dowiedzieć od obu kandydatów Bronisława Komorowskiego (PO) i Jarosława Kaczyńskiego (PiS), którzy 4 lipca zmierzą się w II turze wyborów, jakie mają poglądy na temat umocnienia polskiej własności.
"Odwołujemy się tutaj do spraw związanych z prywatyzacją i potrzebą promowania polskiego kapitału, także poprzez prywatyzację pracowniczą, menadżerską" - mówił. Inną sprawą - jak dodał - jest trwałe zagospodarowanie ziem, a zwłaszcza tych, które są w zasobach Skarbu Państwa.
Pawlak podkreślił, że w ostatnich latach obniżono podatki dla osób, które mają wysokie dochody, a on chciałby poznać pogląd obu kandydatów w kwestii obniżenia podatków dla osób uzyskujących niskie dochody. "A też wydaje się, że czas rozważyć szczególnie zniesienie +podatku Belki+ dla osób, które mają niskie oszczędności" - ocenił szef PSL.
Wicepremier chce także dowiedzieć się, jak obaj politycy zapatrują się na wzmocnienie wspólnej polityki rolnej w ramach Unii Europejskiej, w tym zrównanie dopłat, czy wsparcie dla produkcji "zielonej energii". Jego zdaniem, istotna jest także odpowiedź na pytanie w sprawie KRUS i ubezpieczeń dla rolników.
Pawlak pytał także o wsparcie dla polskich rodzin. Podkreślił, że obecnie tylko część osób może korzystać z ulgi rodzinnej. Nie mają do tego prawa przedsiębiorcy płacący podatek w formie zryczałtowanej, rolnicy oraz osoby bezrobotne. Pawlak chce wiedzieć, czy któryś z kandydatów poprze rozwiązanie, zakładające, że rodzice niemogący skorzystać z ulg na dzieci, uzyskają prawo do dodatku rodzinnego w wysokości takiej jak ulga.
Lider PSL chciał także wiedzieć, czy kandydaci opowiedzą się za wdrożeniem programu "żłobek w każdej gminie" finansowanego ze środków publicznych.
Mówił, że na liście pytań jest także to dotyczące ograniczenia biurokratycznych barier utrudniających uruchomienie i prowadzenie działalności gospodarczej. Podkreślił, że ważną sprawą dla przyszłości Polski jest wybranie długofalowej koncepcji rozwoju kraju. Chce wiedzieć, czy kandydaci opowiedzą się za rozwojem kraju w oparciu o obszary metropolitalne, czy w oparciu o koncepcję rozwoju zrównoważonego, która tworzy szanse rozwojowe dla wszystkich regionów.
"Z naszej strony bardzo ważne są odpowiedzi na te pytania tak, by można było przedstawić w naszym środowisku opinie kandydatów i wyrobić sobie zdanie przed II turą" - podkreślił Pawlak. Sprawa będzie omawiana w piątek na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL.
Szef PSL skierował na piśmie pytania do obu kandydatów i - jak powiedział - oczekuje przed piątkiem odpowiedzi w formie pisemnej; jak zaznaczył odpowiedź ustna też by go usatysfakcjonowała. Poinformował też, że dodatkowo zamierza się w tej sprawie spotkać z Komorowskim oraz Kaczyńskim.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.