Problemy chrześcijan w Ziemi Świętej są 24 czerwca tematem watykańskich obrad ROACO, czyli Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim.
Spotkanie rozpoczęło się 21 czerwca debatą nad dokumentem roboczym do Synodu o Bliskim Wschodzie, który odbędzie się październiku w Watykanie. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, wszystkie organizacje kościelne, które za pośrednictwem ROACO udzielają pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, zgodziły się uznać za swój priorytet realizację celów, które wskaże Synod. To zobowiązanie jest bardzo ważne, ponieważ bez pomocy Kościoła powszechnego postanowienia synodalne pozostałyby tylko na papierze – podkreśla kard. Sandri.
„Znaczenie tego spotkania wynika z faktu, że ROACO tworzą przede wszystkim organizacje Kościoła na Zachodzie: Misereor, Missio, Renovabis, Kirche in Not, Caritas – powiedział watykańskiej rozgłośni kard. Sandri. – A zatem w czasie tych spotkań to Kościół na Zachodzie skupia się na potrzebach Kościoła Bliskiego Wschodu, aby okazać mu swoją solidarność. Możliwości Kościołów na Bliskim Wschodzie są bardzo ograniczone. Jeśli jednak będą one wiedziały, że mogą liczyć na solidarność i współpracę wszystkich Kościołów na świecie, a zwłaszcza na Zachodzie, to tym samym staną się prawdziwymi ośrodkami jedności i ewangelicznego świadectwa”.
Spotkanie Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim zakończy się 25 czerwca audiencją u Papieża.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.