Krzyże muszą pozostać w obiektach publicznych i w szkołach państwowych. Taką opinię wyraził przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii, kard. Christoph Schönborn w związku z dzisiejszym posiedzeniem Wielkiej Izby Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, która zajmie się odwołaniem się rządu włoskiego od wyroku uznającego obecność krzyża we włoskiej szkole za naruszenie Konwencji Europejskiej.
„Wolność wyznania stanowi podstawowe prawo człowieka do publicznego wyrażania swoich religijnych przekonań zarówno indywidualnie jak i wspólnie” - podkreślił arcybiskup Wiednia w specjalnym oświadczeniu opublikowanym 29 czerwca w stolicy Austrii. Kard. Schönborn zaapelował do Trybunału, aby nadal „gwarantował pozytywne nastawienie do wolności religijnej”.
„Krzyż jako podstawowy symbol chrześcijaństwa jest wyrazem religijnych przekonań chrześcijan wszystkich wyznań. To wiele mówiący symbol, który jako taki do niczego nie przymusza i nie marginalizuje żadnego człowieka” - czytamy w oświadczeniu przewodniczącego Konferencji Biskupów Austrii.
Kard. Schönborn wskazuje ponadto, że krzyż jako symbol ważny jest również dla Europejczyka, niezależnie od jego przekonań religijnych, bowiem „krzyż i związane z nim wartości oraz przekonania chrześcijańskie stanowią istotną część kultury i tożsamości europejskiej”. „Krzyż w szkolnej klasie szkół państwowych stanowi również punkt wyjścia dla dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, który w Europie oparty jest na szeroko gwarantowanej wolności religijnej” - przypomniał arcybiskup Wiednia.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.