Zezowaci obrońcy

Kilka dni temu Radio Watykańskie podało, że są w więzieniu. Grozi im śmierć. Kto taki? Dwudziestu afgańskich chrześcijan. Nie mieli prawa zostać chrześcijanami. Złamali muzułmańskie prawo szariatu.

Co na to „cywilizowany świat”? Na razie nie słychać, by cokolwiek próbował zrobić. Może Amnesty International? Proszę zajrzeć na polską stronę tej organizacji. Zajęta „wyrównywaniem szans”, paradami gejów i „żądaniem godności” takimi drobiazgami jak zabijanie chrześcijan w jakimś odległym i ogarniętym wojną kraju chyba się nie przejęła.

W Afganistanie ciągle giną ludzie. Czy to wskutek działań wojska, czy wskutek zamachów terrorystów. Gdy toczy się wojna, zwłaszcza wojna domowa, takie sytuacje właściwie są nie do uniknięcia. Chyba właśnie dlatego Jan Paweł II swego czasu tak mocno apelował o to, by Amerykanie nie wszczynali zbrojnej konfrontacji z Irakiem. Bo nie trzeba być specjalistą  żeby przewidzieć, że wojna, która nie kończy się utworzeniem silnego ośrodka władzy, przynosi tylko chaos i zniszczenia. W tym jednak wypadku mamy do czynienia z sytuacją wyjątkowo odrażającą. Przemyślanym skazaniem na śmierć ludzi, których jedyną winą jest to, że ośmielili się uwierzyć Chrystusowi.

Co zrobią wspierający tę agfańską władzę Amerykanie i ich sojusznicy? Czy staną w obronie prześladowanych? W ustach amerykańskich polityków często pojawiają się frazesy o wolności i demokracji. Obawiam się jednak, że  tym razem wszystko pokryje milczenie. Wszak chodzi o uwiarygodnienie się przed społeczeństwem Afganistanu, o pokazanie, że obce wojska w tym kraju nie są wojskami krzyżowców nie liczących się z miejscowymi, islamskimi zwyczajami. W takim wypadku na jakieś prawa 20 anonimowych chrześcijan można przymknąć oko. Nie będzie tak? Chciałbym się mylić, ale obawiam się, że i tym razem strategia przeważy nad zasadami.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • kazek178
  03.07.2010 16:35
  A cóż ten cywilizowany świat ma zrobić z Afganistanem? Jeśli ma pan pomysł, prosimy się nie wstydzić!
  Jednym z wielu problemów w tym kraju jest wysoka pozycja religii i szariatu. Tak właśnie działa prawo religijne, tam gdzie religia jest silna.

 • marek
  04.07.2010 05:38
  Podejrzewam, że sytuację chrześcijan w Afganistanie i w Iraku istotnie pogarsza Dfakt, że kraje te są okupowane przez wojska z państw "chrześcijańskich", w tym niestety z naszego państwa za co mi po prostu wstyd. Dlatego chrześcijanie mogą być postrzegani jako wrogowie przez tamtejszą ludność i wzrasta nienawiść do nich.
  Byłem w północnej Syrii, blisko granicy z Irakiem jakieś 20 lat temu. Mieszkałem i pracowałem tam wśród Arabów, Kurdów i Ormian, wśród muzułmanów i chrześcijan kilku obrządków- mieszkańców jednego miasta.I nie zauważyłem tam żadnych problemów z tolerancją dla innych wyznań czy narodowości. Ja sam jako Polak i katolik spotykałem się ze szczególną sympatią ze względu na osobę naszego papieża Polaka, który był tam bardzo szanowany, także przez muzułmanów.
  Obawiam się, że te niepotrzebne wojny mogły popsuć te relacje na wiele lat.
 • magnes
  04.07.2010 23:30
  @Marek: tutaj problemem nie jest tolerancja dla chrześcijan, tylko odejście od islamu, i to jest zbrodnią w ich oczach.

  Moim zdaniem w żadnej społeczności religijnych nie ma akceptacji dla praktyk odejścia. Zwłaszcza w małych społecznościach konsekwencją takiego postępowania jest pełne wykluczenie (jesteśmy jednak ciut bardziej cywilizowani).
 • Przemo
  05.07.2010 11:05
  Ciekaw jestem reakcji społecznej w małej polskiej wsi na wschodzie kraju, gdyby mieszkańcy dowiedzieli się o tym,że jedna z rodzin przeszła na Islam. Ciekaw jestem kazania w tej sprawie. Tak wiem to nie to samo co kara śmierci. A wie Pan dlaczego? Problemem nie są ludzie tylko religia. Fanatyzm prowadzi do mordów, niezależnie od religii. My to już przerabialiśmy ostatnie stosy w Polsce płonęły ~200 lat temu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »