Mówi kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
„Pracujemy nad programem dla seminariów diecezjalnych i zakonnych. Chcemy bowiem, aby już na samym początku formacji uczyć się, jak zapobiegać nadużyciom seksualnym” – mówi ks. Piotr Studnicki, kierownik biura delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Biuro powstało na początku września i ma pomóc w walce z wykorzystywaniem seksualnym w polskim Kościele.
Instytucja ta jest przede wszystkim wsparciem dla delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, którym został abp Wojciech Polak. „Naszym zadaniem jest proponowanie różnych rozwiązań mających na celu ochronę małoletnich” – dodaje ks. Studnicki.
Chcemy skutecznie walczyć z nadużyciami seksualnymi
"Biuro służy temu, żeby zastanowić się i wypracować to, co ma pomóc osobom pokrzywdzonym: oferuje pomoc duszpasterską, psychologiczną i prawną. Zajmujemy się także wzmocnieniem tego, co służy prewencji. We współpracy z wieloma osobami: prawnikami, psychologami, duszpasterzami, zastanawiamy się, co musimy zrobić w Kościele w Polsce, żeby nasza odpowiedź na problem nadużyć seksualnych była zarówno kompleksowa jak i skuteczna, taka która dociera rzeczywiście do osób pokrzywdzonych i robi wszystko, żeby nigdy do takich przestępstw nie dochodziło - stwierdził ks. Studnicki. - Jednym z zadań naszego biura jest współpraca z tymi, którzy w Kościele odpowiadają za poszczególne działy duszpasterstwa, w tym także za formację kleryków i formację stałą kapłanów i zakonników. Wiemy, że tutaj jest wiele do zrobienia dlatego myślimy o stworzeniu grupy roboczej, która wypracuje program dostępny do realizacji właśnie w poszczególnych seminariach czy zgromadzeniach zakonnych".
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.