Benedykt XVI mianował dotychczasowego biskupa Goerlitz Konrada Zdarsę biskupem Augsburga. Diecezją tą kierował do niedawna biskup Walter Mixa, który w maju podał się do dymisji w związku z zarzutami przemocy wobec dzieci i malwersacji.
O nominacji poinformowało w czwartek watykańskie biuro prasowe.
Biskup Konrad Zdarsa ma 66 lat i pochodzi z okolic Drezna. Tam też rozpoczął posługę kapłańską w 1974 roku. Biskupem Goerlitz był od 2007 roku.
Agencja dpa zauważa, że decyzja w sprawie następcy biskupa Mixy zapadła niezwykle szybko.
Na początku maja papież przyjął rezygnację ordynariusza diecezji augsburskiej Waltera Mixy, którego dawni wychowankowie domu dziecka w Schrobenhausen w Bawarii oskarżali o przemoc. Miał on policzkować dzieci, bić pięściami i chłostać. Mixa był w latach 1975-1996 proboszczem w Schrobenhausen.
Duchowny początkowo wszystkiemu zaprzeczał, lecz ostatecznie przyznał, że zdarzało mu się wymierzyć policzek wychowankom domu dziecka. Pojawiły się też zarzuty wobec biskupa o nieprawidłowości finansowe w fundacji finansującej dom sierot w Schrobenhausen.
W czerwcu doszło do bezprecedensowego sporu w Kościele katolickim w Niemczech. Mixa w wywiadzie dla dziennika "Die Welt" oskarżył swoich zwierzchników o wywieranie presji na niego i rozpowszechnianie pogłosek, jakoby dopuszczał się molestowania seksualnego.
Zdaniem Mixy hierarchom nie podobał się jego konserwatywny sposób kierowania diecezją, dlatego chcieli wymusić jego rezygnację. Dodał, że rozważa wystąpienie w swej sprawie do Sygnatury Apostolskiej, najwyższej instancji w sądownictwie kościelnym. Jeszcze w lipcu ma spotkać się z Benedyktem XVI.
W odpowiedzi przedstawiciele episkopatu zasugerowali, że Mixa ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Krótko po tym do mediów przeciekły tajne dokumenty, z których wynikało, że były biskup Augsburga cierpi na chorobę alkoholową i czynił awanse wobec młodych księży. Po tych doniesieniach Mixa przeprosił i usunął się w cień.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.