Po raz pierwszy stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia pielgrzymować będą do sanktuarium na Jasnej Górze. Pielgrzymkę z okazji 10-lecia działalności Fundacji DNT zaplanowano na 19-22 lipca. Dzisiaj w Częstochowie odbyła się konferencja prasowa informująca o szczegółach spotkania.
- Inicjatorem „Dzieła Nowego Tysiąclecia” jest Jan Paweł II. On też wciąż duchowo wspiera to dzieło skierowane do młodych ludzi - mówił dzisiaj do przedstawicieli mediów bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podczas konferencji prasowej w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.
Bp Długosz mówił o potrzebie troski o formację intelektualną i duchową młodzieży, która będzie tworzyła wspólnotę ewangelizatorów wśród młodych ludzi. - Warto inwestować w młodzież, bo to jest inwestycja w przyszłość kraju i Kościoła - podkreślał. - Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to także odpowiedź na wezwania Ojca Świętego, by szukać dróg nowej ewangelizacji. Fundacja wychowuje wielkich ludzi, aby byli apostołami tego wszystkiego co otrzymali i czego doświadczyli.
W spotkaniu z mediami wzięli udział ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. prał. Jan Drob przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ks. Dariusz Kowalczyk członek Zarządu Fundacji i dyrektor pielgrzymki z ramienia Zarządu Fundacji, ks. Marek Bator koordynator pielgrzymki z ramienia archidiecezji częstochowskiej, Katarzyna Kieler zastępca dyrektora pielgrzymki oraz Michał Ziółkowski z biura prasowego pielgrzymki oraz przedstawiciele stypendystów Fundacji i częstochowskich uczelni: Politechniki Częstochowskiej i Akademii im. Jana Długosza i Włodzimierz Tutaj z Urzędu Miasta Częstochowy.
O pielgrzymce mówił ks. Jan Drob. - Chcemy modlić się za darczyńców, tych którzy budują żywy pomnik Jana Pawła II, jakim jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” - podkreślił ks. Drob. Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zaznaczył również, iż dziełem Fundacji jest „promowanie dobra w mediach”.
Ks. Dariusz Kowalczyk, dyrektor pielgrzymki z ramienia Zarządu Fundacji przypomniał, że „w działalności Fundacji chodzi także o integralna formację młodego człowieka”. Katarzyna Kieler zastępca dyrektora pielgrzymki przedstawiła program I Pielgrzymki Stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która przebiegać będzie pod hasłem „Nowe tysiąclecie erą ludzi świętych”.
Młodzi pielgrzymi spotkają się m. in. na wspólnej modlitwie w archikatedrze Świętej Rodziny, na Jasnej Górze i w kościele pw. św. Wojciecha w częstochowskiej dzielnicy Tysiąclecia. Stypendyści zaprezentują koncert, w organizacji którego pomaga m. in. Urząd Miasta Częstochowy. Pielgrzymce towarzyszyć będzie również wystawa w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze przygotowana przez stypendystów Fundacji.
Do organizacji pielgrzymki Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a także innych inicjatyw tej Fundacji włączył się tygodnik katolicki „Niedziela”, o czym mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny. Tygodnik ofiaruje uczestnikom pielgrzymki swoje wydawnictwa, zapewni obsługę medialną i przygotuje posiłek dla ok. 500 uczestników pielgrzymki w redakcji. Bazę noclegową dla uczestników pielgrzymki zapewniają m. in. Politechnika Częstochowska i Akademia im. Jana Długosza.
Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym, organizuje Konkurs Akademicki o indeks na studia dziennikarskie i polityki społecznej.
Program stypendialny Fundacji rozpoczęty w 2000 r. obejmuje obecni pomocą 2300 osób z całej Polski. Od 2003 r. Fundacja organizuje w czasie wakacji letnich obozy formacyjno-integracyjne dla stypendystów
Fundacja koordynuje również duchowe przygotowanie do wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II pod hasłem „Jestem z Wami-przesłania do Polaków”.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.