Po raz pierwszy stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia pielgrzymować będą do sanktuarium na Jasnej Górze. Pielgrzymkę z okazji 10-lecia działalności Fundacji DNT zaplanowano na 19-22 lipca. Dzisiaj w Częstochowie odbyła się konferencja prasowa informująca o szczegółach spotkania.
- Inicjatorem „Dzieła Nowego Tysiąclecia” jest Jan Paweł II. On też wciąż duchowo wspiera to dzieło skierowane do młodych ludzi - mówił dzisiaj do przedstawicieli mediów bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podczas konferencji prasowej w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.
Bp Długosz mówił o potrzebie troski o formację intelektualną i duchową młodzieży, która będzie tworzyła wspólnotę ewangelizatorów wśród młodych ludzi. - Warto inwestować w młodzież, bo to jest inwestycja w przyszłość kraju i Kościoła - podkreślał. - Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to także odpowiedź na wezwania Ojca Świętego, by szukać dróg nowej ewangelizacji. Fundacja wychowuje wielkich ludzi, aby byli apostołami tego wszystkiego co otrzymali i czego doświadczyli.
W spotkaniu z mediami wzięli udział ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. prał. Jan Drob przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ks. Dariusz Kowalczyk członek Zarządu Fundacji i dyrektor pielgrzymki z ramienia Zarządu Fundacji, ks. Marek Bator koordynator pielgrzymki z ramienia archidiecezji częstochowskiej, Katarzyna Kieler zastępca dyrektora pielgrzymki oraz Michał Ziółkowski z biura prasowego pielgrzymki oraz przedstawiciele stypendystów Fundacji i częstochowskich uczelni: Politechniki Częstochowskiej i Akademii im. Jana Długosza i Włodzimierz Tutaj z Urzędu Miasta Częstochowy.
O pielgrzymce mówił ks. Jan Drob. - Chcemy modlić się za darczyńców, tych którzy budują żywy pomnik Jana Pawła II, jakim jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” - podkreślił ks. Drob. Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zaznaczył również, iż dziełem Fundacji jest „promowanie dobra w mediach”.
Ks. Dariusz Kowalczyk, dyrektor pielgrzymki z ramienia Zarządu Fundacji przypomniał, że „w działalności Fundacji chodzi także o integralna formację młodego człowieka”. Katarzyna Kieler zastępca dyrektora pielgrzymki przedstawiła program I Pielgrzymki Stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która przebiegać będzie pod hasłem „Nowe tysiąclecie erą ludzi świętych”.
Młodzi pielgrzymi spotkają się m. in. na wspólnej modlitwie w archikatedrze Świętej Rodziny, na Jasnej Górze i w kościele pw. św. Wojciecha w częstochowskiej dzielnicy Tysiąclecia. Stypendyści zaprezentują koncert, w organizacji którego pomaga m. in. Urząd Miasta Częstochowy. Pielgrzymce towarzyszyć będzie również wystawa w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze przygotowana przez stypendystów Fundacji.
Do organizacji pielgrzymki Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a także innych inicjatyw tej Fundacji włączył się tygodnik katolicki „Niedziela”, o czym mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny. Tygodnik ofiaruje uczestnikom pielgrzymki swoje wydawnictwa, zapewni obsługę medialną i przygotuje posiłek dla ok. 500 uczestników pielgrzymki w redakcji. Bazę noclegową dla uczestników pielgrzymki zapewniają m. in. Politechnika Częstochowska i Akademia im. Jana Długosza.
Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym, organizuje Konkurs Akademicki o indeks na studia dziennikarskie i polityki społecznej.
Program stypendialny Fundacji rozpoczęty w 2000 r. obejmuje obecni pomocą 2300 osób z całej Polski. Od 2003 r. Fundacja organizuje w czasie wakacji letnich obozy formacyjno-integracyjne dla stypendystów
Fundacja koordynuje również duchowe przygotowanie do wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II pod hasłem „Jestem z Wami-przesłania do Polaków”.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.