Ks. mitrat Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie odebrał przed kilkoma dniami w Rzymie nagrodę dla Człowieka Pojednania Polsko-Ukraińskiego.
Kapituła nagrody składa się z Polaków i Ukraińców, teologów. Nagrodę wręczono po raz pierwszy, z założeniem, że każdorazowo będzie ona przyznawana w soborze św. Sofii w Rzymie. Będzie przyznawana każdego roku albo co dwa lata.
Ks. mitrat Stefan Batruch otrzymał wyróżnienie za inicjowanie i opiekę nad Nagrodą Pojednania Polsko-Ukraińskiego, za prowadzenie Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie oraz za organizację Dni Dobrosąsiedztwa, które są momentami spotkania sąsiadów – ludzi pogranicza, modlitwą w intencji pojednania polsko-ukraińskiego. Wreszcie za promocję osoby i dzieła błogosławionego ks. Emiliana Kowcza w Polsce i na Ukrainie.
Dyplom wręczył prof. Marek Melnyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podkreślając, że laureat jest mądrym człowiekiem, ale też mądrym duchownym.
Ks. Batruch nie krył zaskoczenia z przyznanej mu nagrody. Zaznaczył, że nadal będzie niestrudzenie promował pojednanie polsko-ukraińskie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.