Jasna Góra: Uroczystości święta MB Szkaplerznej

Kilka tysięcy pielgrzymów uczestniczyło w piątek na Jasnej Górze w uroczystościach przypadającego 16 lipca święta Matki Bożej z Góry Karmel, znanego też jako święto Matki Bożej Szkaplerznej.

Jasnogórskie obchody tego święta co roku gromadzą licznych wiernych, z których większość przybywa do Częstochowy pieszo. Obok dużych pielgrzymek z Poznania i Przemyśla, nadchodzą też liczne grupy z mniejszych miejscowości. Odbywający się tego dnia odpust rozpoczyna wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" na Jasnej Górze.

Odpustowej mszy na jasnogórskich wałach przewodniczył ks. Konrad Jędrzejczak, który przyprowadził tegoroczną 76. Poznańską Pieszą Pielgrzymką. Głównym przesłaniem homilii redaktora naczelnego dwumiesięcznika "Jasna Góra" o. Roberta Jasiulewicza, był apel o chrześcijańskie życie - poprzez czerpanie z wzoru życia Maryi, a nie poprzez odwoływanie się do niej, jako "ostatniej deski ratunku".

Jak mówił pielgrzymom o. Jasiulewicz, ich pielgrzymowanie na Jasną Górę było czasem dążenia do Matki Bożej, aby uczyć się jej życia, wiary, wytrwałości w podążaniu do Syna, wierności i wsłuchania w głos Boga - tak, aby człowiek potrafił czynić z jego słów program swego życia, realizując go w zwyczajnych, codziennych sytuacjach.

Zakonnik przypomniał sięgającą 1251 r. historię święta Matki Bożej Szkaplerznej. Miała ona objawić się wtedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi i zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki - obiecując, że każdy, kto będzie go nosić, uniknie ognia piekielnego, a jego dusza w pierwszą sobotę po śmierci zostanie przez Maryję wyprowadzona z czyśćca.

"Patrzymy z ufnością i nadzieją na te obietnice, ale oczywiście nie aby były zamiast naszego chrześcijańskiego życia, lecz aby nas do niego mobilizowały" - wskazał o. Jasiulewicz.

Większość pielgrzymek idących na Jasną Górę na święto Matki Bożej Szkaplerznej dotarła tam w czwartek, m.in. licząca ponad 1,4 tys. osób grupa z Przemyśla. Po niej z Poznania nadeszło ponad 1,9 tys. osób, już w środę ok. 700 pielgrzymów przyszło z Piotrkowa Trybunalskiego. Inne pielgrzymki przybyły też z Rozprzy, Trzebunii, Gorzkowic, Kamieńska, Chełmna, Rejowic, Popowa i Kleszczowa.

Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Na świecie współcześnie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: Zakon Karmelitów i Zakon Karmelitów Bosych, a także Siostry Karmelitanki Bose i świecki Karmel terezjański. Święto Matki Bożej Szkaplerznej dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
wiecej »