Całe społeczeństwo popełnia błędy, ale tylko Kościół potrafi je uznać i przeprosić – powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika Libero z 16 lipca abp Rino Fisichella.
Dotychczasowego rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego i prezesa Papieskiej Akademii „Pro Vita” Benedykt XVI postawił 30 czerwca na czele utworzonej przez siebie Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Nowa dykasteria – wskazał jej przewodniczący – ma zabiegać o przywrócenie „znaczącej obecności wiary na terenach, które, jak Ameryka czy Europa, utraciły świadomość własnej tożsamości i poczucie przynależności do Kościoła”.
Właśnie na tych terenach doszło do skandali wywołanych postępowaniem duchownych, jak pedofilia. Jest to jednak problem nie tylko Kościoła, ale swoisty „rak” drążący dzisiejsze społeczeństwa i kultury – stwierdził abp Fisichella. Zwrócił uwagę, że w Holandii działała do niedawna partia polityczna popierająca pedofilię. Jednak tylko Kościół przeprasza za błędy. Dlatego wyjdzie z obecnego kryzysu silniejszy i bardziej wiarygodny. „Dobrze by było, gdyby również liczne inne grupy w społeczeństwie poszły za jego wzorem” – dodał szef nowej watykańskiej dykasterii. Przypomniał, że we Włoszech na ponad 40 tys. duchownych skandale dotyczą tylko jakiejś dziesiątki księży, a inni dają na co dzień świadectwo świętości.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji wyraził też niepokój modyfikowaniem koncepcji życia ludzkiego pod wpływem nauki i techniki. „Naszym zadaniem jest oczywiście popieranie nauki, ale też wyjaśnianie, że nie może ona odpowiedzieć na wszystkie ludzkie pytania” – podkreślił abp Fisichella.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.