10 lat Dzieła Nowego Tysiąclecia

Ponad 2 tys. byłych i obecnych stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" weźmie udział w trzydniowej pielgrzymce dziękczynnej na Jasną Górę z okazji 10-lecia działalności Fundacji - poinformowało PAP w piątek biuro prasowe KEP. Początek spotkania w poniedziałek.

Na Jasnej Górze - jak mówi przewodniczący zarządu Fundacji ks. Jan Drob - młodzi uroczyście zawierzą siebie, Fundację i wszystkich jej przyjaciół opiece Matki Bożej. Podziękują też Bogu za dar papieża Polaka i za powstanie Fundacji oraz za ofiary na fundusz stypendialny.

"Chcemy modlić się za darczyńców; tych, którzy budują żywy pomnik Jana Pawła II, jakim jest Fundacja" - podkreśla ks. Drob. I dodaje: "Warto inwestować w młodzież, bo to jest inwestycja w przyszłość kraju i Kościoła".

Zdaniem abp. Tadeusza Gocłowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", najważniejszym bogactwem Fundacji jest "klimat, który wytwarzają stypendyści w swoich środowiskach", a także ich świadectwo, że "Chrystus spogląda na młodego człowieka z miłością".

"Jan Paweł II wybrał Jasną Górę, by zachęcić młodzież w czasie VI Światowego Dnia Młodych w roku 1991 do zadumy nad człowieczeństwem, jego bogactwem i odpowiedzialnością za nie. W dziesięciolecie Fundacji idziemy do Matki, by Jej dziękować za Dzieło i z Nią, w klimacie radości, zastanowić się nad skarbem naszego człowieczeństwa" - podkreślił abp Gocłowski.

Jak powiedział ks. Drob, jubileuszowej pielgrzymce towarzyszą słowa "Nowe tysiąclecie erą ludzi świętych", zaczerpnięte z homilii Jana Pawła II wygłoszonej w 1999 roku w Starym Sączu. Dodał, że Jan Paweł II zachęcał wówczas młodzież, by "nie lękać się być świętymi".

Przewodniczący Fundacji podkreślił też, że na podstawie tego przesłania został stworzony duchowy program pielgrzymki. "Wpisuje się on w przygotowania do X Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem "Jan Paweł II - Odwaga Świętości", jak też do samej beatyfikacji papieża Polaka" - zaznaczył ksiądz Drob.

Dodał, że pielgrzymka to okazja do rozmów o początkach i działalności Fundacji. Stypendyści będą mieli też okazję zaprezentować swoje talenty sceniczne. Pielgrzymce będzie również towarzyszyć przygotowana przez nich w Sali Rycerskiej klasztoru paulinów wystawa.

Pielgrzymkę Fundacji rozpocznie Eucharystia w archikatedrze częstochowskiej, którą odprawi metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Po niej młodzi wezmą udział w czuwaniu na Błoniach. Wtorek to pielgrzymkowy dzień skupienia - czas wyciszenia i modlitwy. W środę na wałach na Jasnej Górze zostanie odprawiona uroczysta msza św., której będzie przewodniczyć prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

W obchodach 10-lecia na Jasnej Górze weźmie udział wielu biskupów oraz zaproszonych gości i przyjaciół Fundacji.

Jak poinformował przewodniczący Fundacji, w przygotowanie spotkania na Jasnej Górze zaangażowanych jest kilkuset wolontariuszy z Fundacji, stypendyści stworzyli stronę internetową www.pielgrzymkafdnt.pl, przygotowali też materiały graficzne i publikacje towarzyszące pielgrzymce.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została ustanowiona przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r., jej głównym celem jest podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechnianie nauczania Papieża Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
wiecej »