Jakie jest katolickie podejście do epidemii AIDS? Zapytała o to sekretarz generalna Caritas Internationalis na spotkaniu katolickich organizacji charytatywnych z 23 krajów świata.
Odbyło się 16 lipca w Wiedniu w związku z trwającą tam w dniach 18-23 lipca 18. międzynarodową konferencją na temat AIDS. Lesley-Anne Knight, która jest Angielką urodzoną w Zimbabwe, wyraziła obawę, że odpowiadając na zadane przez nią pytanie wielu uczestników wiedeńskiej konferencji zarzuciłoby katolikom dogmatyzm, obłudę, moralizowanie i potępianie ludzi dotkniętych tą chorobą. Niektórzy sądzą, że katolicy przeszkadzają w zapobieganiu zarażeniom wirusem HIV, zabraniając używania prezerwatyw. „Niestety mimo ogromu pracy wnoszonej od ponad 20 lat w walkę z tą epidemią wciąż jesteśmy w ten sposób krytykowani” – powiedziała sekretarz katolickiej organizacji charytatywnej. Zachęciła, by mimo takich krytyk nie zamykać się w „katolickim getcie”, ale otwierać się na każdą możliwość współpracy.
Lesley-Anne Knight podkreśliła konieczność pogłębiania znajomości przyczyn epidemii AIDS. Zwróciła uwagę, że zarażeniu wirusem sprzyjają takie czynniki, jak ubóstwo, dyskryminacja, ucisk, brak wykształcenia. HIV zagraża szczególnie kobietom i dziewczętom, a wiąże się to z brakiem równości i z przemocą, której ofiarą często padają. Katolicy winni uwrażliwiać zbiorowe, globalne sumienie na te problemy. Trzeba wywierać nacisk na instytucje międzynarodowe, by dotrzymały swych obietnic. Szczególnie chodzi o zapewnienie wszystkim chorym dostępu do koniecznych lekarstw.
Sekretarz generalna Caritas Internationalis przypomniała, że w skali światowej jedną czwartą pomocy zarażonym wirusem HIV udzielają organizacje religijne różnych wyznań. Katolików pracujących na tym polu są tysiące. W wiedeńskiej konferencji, która jest forum wymiany informacji o AIDS między przedstawicielami nauki, przemysłu farmaceutycznego, organizacji pomocy i politykami, instytucje religijne bezpośrednio nie uczestniczą. Wielu jednak ich członków – w tym także katolików – wzięło udział z tytułu swych kompetencji. „Ważne jest, by wasz głos został usłyszany” – powiedziała do nich Lesley-Anne Knight.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.