Reklama

O godne uczczenie powstańców warszawskich

O godne uczczenie 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaapelowali 26 lipca podczas konferencji prasowej w gmachu fundacji Polskiego Państwa Podziemnego (PASTY) uczestnicy walk z 1944 roku. W Warszawie zaprezentowano także program tegorocznych obchodów rocznicowych.

Reklama

- Przez wiele lat próbowano zataić i zniszczyć tę pamięć, wymazać ją z kart historii – mówił podczas konferencji wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowski – Dzięki zbiorowej pamięci te haniebne zabiegi nie przyniosły skutku – podkreślił. Podkreślił, że podczas tegorocznych obchodów zabraknie Czesława Cywińskiego, który zginął w katastrofie 10 kwietnia. - To człowiek, którego podczas tych obchodów będzie bardzo brakowało – podkreślił Wojciechowski.

Wiceprzewodniczący Związku Powstańców Warszawy Edmund Baranowski opowiedział o dwóch nowych inicjatywach, związanych z tegorocznymi obchodami. Pierwszą z nich jest medal pamiątkowy poświęcony ludności cywilnej Warszawy, która stała się głównym obiektem prześladowań ze strony Niemców. 3 października w Parku Wolności, w ostatnim dniu obchodów rocznicowych nastąpi uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika, upamiętniającego wszystkie ofiary cywilne walczącej Warszawy – poinformował Baranowski.

Drugą inicjatywą jest upamiętnienie inicjatora budowy Muzeum Powstania Warszawskiego, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tablicą, którą Powstańcy Warszawy, wraz z Radą Powierniczą Muzeum chcieliby umieścić na ścianie muzeum. - Zależy nam, aby tę inicjatywę wprowadzić w życie w ciągu najbliższych kilku tygodni – powiedział Baranowski.

Podkreślił także, że „niezwykle bolesną sprawą dla środowiska powstańców” jest kradzież liter z kolumnady Sądu Najwyższego znajdującego się obok Pomnika Powstania Warszawskiego, tworzących nazwy oddziałów powstańczych.

Jacek Wojciechowski wspólnie z Edmundem Baranowskim i członkami Światowego Związku Żołnierzy AK, Tadeuszem Filipkowskim i Jerzym Żelaśkiewiczem podpisali apel do mieszkańców Warszawy o godne uczczenie Powstańców Warszawy.

Pierwszym z zaplanowanych wydarzeń będzie otwarcie w czwartek 29 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego wystawy malarstwa Fredericka Bidigare „Grace/Hołd”. Dzień później o godz. 10.30 odbędą się uroczystości przy Kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w Parku im. Żołnierzy „Żywiciela” przy ul. Ks. J. Popiełuszki. Wieczorem o godz. 20.30 w Parku Wolności na terenie Muzeum PW odbędzie się koncert z cyklu "Pamiętamy’44” - Wawa2010.pl”.

W sobotę 31 lipca o godz. 13.30 w Muzeum nastąpi spotkanie powstańców warszawskich z prezydentem-elektem Bronisławem Komorowskim i prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz uroczystość nadania przez prezydenta RP odznaczeń państwowych. Poprzedzi je poranna uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy.

Tego samego dnia o godz. 17.00 będzie można wziąć udział w spektaklu pt. "Blok z Powiśla", który zaprezentowany zostanie w autentycznej scenerii kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7. Przedstawienie ma ukazać powstańczą codzienność warszawiaków.

Godzinę później przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich odprawiona zostanie uroczysta Msza św. polowa w intencji poległych w Powstaniu, a następnie Apel Poległych i widowisko pt. "Sztandary '44". W tym widowisku oratoryjnym chcemy przedstawić losy poszczególnych dzielnic – powiedział podczas konferencji prasowej Marek Wil ze stołecznej Estrady.

W dniu wybuchu Powstania 1 sierpnia obchody odbywać się będą w kilku miejscach pamięci. O godz. 10.00 rozpoczną się uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w Parku im. Generała Orlicz-Dreszera, gdzie odtworzony zostanie marsz powstańczych oddziałów Mokotowa i uroczysty przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego. Tam oraz pod Pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” (róg ul. Chopina i Al. Ujazdowskich) i przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” (Cmentarz Wojskowy na Powązkach) będą tradycyjnie składane wieńce kwiatów.

O godz. 17.00, w Godzinę "W" hołd powstańcom warszawskim oddadzą minutą ciszy mieszkańcy stolicy.

O godz. 19.00 na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli podczas uroczystości przy Pomniku " Polegli-Niepokonani 1939-1945” zostanie odmówiona modlitwa ekumeniczna. Warszawiacy wrócą na Plac Piłsudskiego o godz. 20.00, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. O północy w Muzeum PW zaprezentowany zostanie spektakl „Opowiem wam bajkę” w reż. Pawła Łysaka.

Obchody 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą kontynuowane 5 sierpnia. O godz. 18.00 na Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności rozpocznie się uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy Pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego.

Z kolei w sobotę 7 sierpnia o godz. 12.00 rozpocznie się fotograficzna gra miejska "Twoja klisza z Powstania", do udziału w której zaproszeni są przede wszystkim młodzi mieszkańcy stolicy. Tego samego dnia w godz. 17-20 odbędzie się „Masa Powstańcza 2010” - rajd rowerowy ulicami Warszawy szlakiem powstańczego zgrupowania „Żywiciel”. Rajd ruszy u zbiegu ulic Przyokopowej i Prostej.

W dniach 28 lipca-4 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego będzie czynne dłużej, w godz. 10.00–20.00.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, było wielkim zrywem ludności stolicy. Miał on przynieść wolność miastu i pomóc w wyzwoleniu kraju spod okupacji. Straty powstańcze ocenia się na 18 tysięcy zabitych i zaginionych oraz 25 tysięcy rannych. Śmierć poniosło prawdopodobnie nawet 200 tys. cywilów. Do niewoli dostało się około 15 tys. żołnierzy i oficerów, w tym mianowany naczelnym wodzem gen. Tadeusz Komorowski. W czasie walk zburzonych zostało ok. 25 proc. zabudowy miasta, a po ich zakończeniu dalsze 35 proc.

W Powstaniu wzięło udział około 150 duchownych jako kapelani poszczególnych oddziałów i szpitali polowych. Stanowili oni integralną część Armii Krajowej. Dzięki temu w 1944 roku niemal każdy oddział partyzancki miał swojego kapelana. Na czele powstańczego duszpasterstwa stał ks. płk. Tadeusz Jachimowski, ps. „Budwicz”, który zginął 7 sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama