Abp Salvatore Pennacchio przewodniczył uroczystościom 30-lecia sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej.
Sanktuarium posiada jedyną w Polsce wierną kopię wileńskiej Ostrej Bramy. Powstało jako owoc tęsknoty wilnian osiedlonych w diecezji radomskiej i nie tylko, którzy z powodu szczelnej granicy w czasie komunizmu nie mogli nawiedzać w ojczyźnie tego wyjątkowego miejsca. Idei powstania sanktuarium patronował wilnianin, bp Edward Materski, pierwszy ordynariusz radomski, a dzieło budowy poprowadził ks. Jerzy Karbownik, dziś prałat i kustosz imponującego kompleksu, nie tylko sakralnego, z kościołem ogłoszonym bazylika mniejszą, ale także z obiektami, gdzie dokonują się dzieła miłosierdzia.
Rocznicowej Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który po raz pierwszy odwiedził diecezję radomską. Na rozpoczęcie Eucharystii telegram od papieża Franciszka przeczytał ks. prał. Kryspin Dubiel z Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie: "Jego Ekscelencja bp Henryk Tomasik, biskup radomski. Ekscelencjo! Jego Świątobliwość Franciszek, powiadomiony o uroczystych obchodach 30-lecia istnienia sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, przesyła Księdzu Biskupowi i wiernym diecezji radomskiej słowa modlitewnej łączności i serdecznego pozdrowienia. Ojciec Święty zachęca wszystkich przybywających z tej okazji przed oblicze Matki Miłosierdzia do ufnego zawierzenia Jej swoich spraw osobistych, rodzinnych, społecznych, narodowych i tych, które są przedmiotem troski wspólnot parafialnych i całej diecezji. Ojciec Święty życzy, by modlitewne spotkanie z Maryją przenikała wdzięczność za Jej orędownictwo u Boga, za wyproszone łaski i duchowe pocieszenie. Dar tego sanktuarium i jego działalność w minionym 30-leciu, szczególnie wielogodzinne sprawowanie w nim sakramentu pojednania i podejmowane dzieła miłosierdzia, niech będą okazją do dziękczynienia za zaistniałe dobro, powodem radości, okazją do ożywienia wiary, nadziei i miłości. Zawierzając wszystkich uczestników uroczystości wstawiennictwu Matki Bożej Ostrobramskiej, na ten szczególny czas łaski, Jego Świątobliwość z serca udziela bp. Henrykowi Tomasikowi, wiernym diecezji radomskiej i przybyłym pielgrzymom apostolskiego błogosławieństwa."
Wspominając początki i stan obecny sanktuarium, bp Tomasik powiedział: - Przed 30 laty tu było pole. W ciągu 30 lat powstał cały kompleks obiektów, ale przede wszystkim świątynia i to sanktuarium Matki Bożej. Panu Bogu dziękujemy za to, że to miejsce uzyskało szczególną rangę przez sam fakt ogłoszenia tej świątyni bazyliką mniejszą. Dziękujemy także za koronację papieskimi diademami obrazu Matki Bożej w 2005 roku. To sanktuarium przypomina nam o czymś bardzo ważnym: Matka Boża w sposób szczególny uczestniczy w tajemnicy Bożego Miłosierdzia.
- Każde sanktuarium jest darem od Pana Boga. Czyńcie wszystko, by skarżyskie sanktuarium nadal owocowało dziełami miłosierdzia, by przypominało, że Matka Miłosierdzia jest patronką tego miejsca i miasta. Często spoglądajcie w Jej oblicze, by przez Jej oczy dostrzec matczyne serce. Życzę wam, aby to sanktuarium było ogniskiem, które promieniuje ciepłem miłosierdzia. Niech Pan Bóg błogosławi sanktuarium i dziełom miłosierdzia, które się tu dokonują - mówił w homilii abp Pennacchio.
Na koniec Eucharystii Kapituła Ostrobramska przyznała swe doroczne medale "Dominae de Porta Aciali operibusque misericordiae deditus" (Pani z Ostrej Bramy i dziełom miłosierdzia oddany). W tym roku otrzymali je: Marian Niemirski, ks. Daniel Glibowski, Roman Wojcieszek, Zofia Wnukowska i Marek Kozdrak.
Po Mszy św. odmówiona została Litania do MB Miłosierdzia i odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem z bazyliki do kaplicy MB Miłosierdzia. Tutaj nuncjusz udzielił błogosławieństwa.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.