Reklama

35 tysięcy ludzi na papieskiej mszy w Nagasaki

35 tysięcy ludzi było w niedzielę na mszy odprawionej przez papieża Franciszka na stadionie w Nagasaki w Japonii. Mówił wiernym, że miasto to, które przed wiekami było miejscem prześladowań, a także miejscem zrzucenia bomby atomowej, doświadczyło, do czego zdolny jest człowiek.

Reklama

Msza to kolejny punkt intensywnego programu pobytu papieża w Nagasaki po wizycie w miejscu pamięci ofiar bomby atomowej i oddaniu hołdu japońskim męczennikom z XVI wieku. Franciszek odwiedza kraj, w którym katolicy stanowią mniej niż 1 procent ludności, a w dużej części są to cudzoziemcy.

Franciszek powiedział: "Dobrze znamy historię naszych upadków, grzechów i ograniczeń".

"Ale nie chcemy, aby to właśnie determinowało lub określało naszą teraźniejszość i przyszłość. Wiemy, że nierzadko możemy popaść w atmosferę lenistwa, która sprawia, że łatwo i z obojętnością mówimy <<wybaw sam siebie>> i tracimy pamięć o tym, co to znaczy znosić cierpienie wielu niewinnych" - mówił.

Papież podkreślił, że te ziemie doświadczyły, jak rzadko które, "niszczących możliwości, do jakich zdolny jest człowiek". Uczniowie Jezusa, wyjaśnił, nie mogą pogodzić się ze złem i niegodziwościami.

"Nagasaki nosi w swej duszy ranę trudną do zagojenia, znak niewytłumaczalnego cierpienia wielu niewinnych; ofiar dotkniętych wojnami dnia wczorajszego, ale które także i dziś cierpią z powodu tej trzeciej wojny światowej w kawałkach" - oświadczył papież, przywołując często używane przez siebie określenie trwających obecnie różnych konfliktów.

Na zakończenie papieskiej Mszy a Nagasaki abp Joseph Mitsuaki Takami podkreślił, że liturgia celebrowana w Uroczystość Chrystusa Króla stanowiła konkretne wezwanie do ukazania Jego miłości światu, w którym egoizm wydaje się rosnąć, a człowieczeństwo i godność są zagrożone od strony indywidualnej i społecznej

Podziękował równocześnie Franciszkowi za przybycie do Parku Pokoju w Nagasaki i za wysłanie ludzkości mocnego apelu wzywającego do wyzbycia się broni atomowej w imię pokoju.

"Uczynić z Nagasaki ostatnie epicentrum bomby atomowej jest wielkim pragnieniem narodu japońskiego, szczególnie tych, którzy przeżyli wybuch. Ojcze Święty bardzo pomogłeś, aby to pragnienie stało się rzeczywistością – mówił arcybiskup Nagasaki. – Chciałbym także wyrazić wdzięczność za Twoją wizytę w Sanktuarium Męczenników z Nishizaka oraz za wzmocnienie naszej wiary i zapału misyjnego".

Wierni trzymali chorągiewki w barwach Japonii.

Z Nagasaki Franciszek poleci do Hiroszimy, gdzie przy Pomniku Pokoju odda hołd ofiarom bomby atomowej zrzuconej na to miasto 6 sierpnia 1945 roku. Spotka się z grupą 20 osób, które przeżyły ten wybuch. Wygłosi stamtąd orędzie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama