"Nieplanowane poczęcie, czyli trochę o Adwencie"

Kolejne czuwanie szkół średnich miało miejsce z 23 na 24 listopada w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach.

Uczestników czuwania, w wigilię uroczystości Chrystusa Króla, przywitał ksiądz Adam Piaskowski SDB. Wśród przybyły szkół był Zespół Szkół Techniczno-Usługowych, Mechanik, II LO im. S. Staszica, I LO im. S. Sempołowskiej, Gastronomik, Ekonomik, pojawili się także uczniowie ze szkół z Bytomia, Chorzowa i Gliwic. Oprócz uczniów SOSW pojawili się animatorzy i dinozaury. 

Słowo do przybyłej młodzieży wygłosił także ks. Leszek Król SDB.

Cieszę się, że postanowiliście spędzić tę noc tutaj i to w taki sposób. Zapraszam do tego, abyście czuli się tutaj, jak u siebie w domu i zapraszam ponownie. Życzę, aby ta noc była nocą czuwania, pełną wrażeń, ale co najważniejsze głębokich przeżyć duchowych. Wszystkiego najlepszego.

Zanim rozpoczęła się konferencja młodzież wspólnie pomodliła się o dobre przeżycie czuwania. Konferencję do uczestników wygłosił pan Tomasz Samołyk – publicysta, komentator, pisarz, wokalista. Tematem konferencji był Adwent. Pan Tomasz zwrócił uwagę, że  Adwent to okres, który poprzedza przyjście Kogoś. „To jest czas , który ma nam przypominać powtórne przyjście Kogoś”. Pan Samołyk zauważył, że „przestaliśmy zadawać sobie podstawowe pytania: np. po co jest Adwent? Po co są te postanowienia? Adwent to jest czas oczekiwania na Chrystusa”. Zwrócił uwagę, że może nasze postanowienia adwentowe kończyły się fiaskiem, bo nigdy nie zadaliśmy sobie pytania o tego Kogoś. Podkreślił, że jest tylko jeden pokarm, którym wszyscy się najedzą – Bóg – chleb życia. Zwrócił uwagę, by szukać w Adwencie metod dojścia do Boga. Zaproponował uczestnikom 5 dróg do przejścia - 5 metod działania. To są jego drogi, którymi doszedł do Boga:  

1. Nie udawaj
2. Nie rób wielkich rzeczy
3. Nie bądź atencjuszem. Przestań mówić, zacznij słuchać
4. Nie jedz niezdrowego
5. Nie słuchaj „siebie”


Uczestnicy mieli także możliwość zadania gościowi pytań. Zapisywali je na karteczkach, które potem odczytywał pan Tomasz i na nie odpowiadał. Został zapytany np. o dobre filmy – wymienił m.in. Wielką ciszę czy z zastrzeżeniami Milczenie Scorsese.
Kogo słuchać? – Boga. Jaką katolicką książkę poleca? – Pismo Święte.  Z takich zabawnych to np. na jakie studia się idzie, aby tworzyć memy? – Na prawo.

Po pytaniach odśpiewano wspólnie Apel Jasnogórski. Następnie był czas na kawę, herbatę i kanapeczki. Młodzież miała czas na rozmowy, możliwość pogrania w piłkarzyki i bilard.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
9°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
wiecej »