Kościół w Niemczech zainicjował „drogę synodalną”

Kościół w Niemczech rozpoczął tzw. „drogę synodalną“. Podczas Eucharystii w monachijskiej katedrze przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx oraz wiceprzewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich Karin Kortmann zapalili symboliczne świece. Pierwsza robocza sesja zaplanowana jest w styczniu we Frankfurcie nad Menem.

Kard. Marx powiedział w homilii, że „droga synodalna“ to kwestia wzajemnego słuchania się i znajdowania jednomyślności nawet w przypadku różnych opinii. „Po straszliwym doświadczeniu, że w Kościele doszło do wykorzystywania seksualnego, należy teraz przyjrzeć się niebezpieczeństwom o charakterze systemowym, takim jak fałszywe wszechwładne organizacje“. Kard. Marx zaznaczył, że zachowana musi być jedność z Kościołem powszechnym i Papieżem.

O tę jedność zatroskanych jest wielu krytyków niemieckiej „drogi synodalnej“. Przeciwko jej statutom zagłosowało 12 biskupów, m.in. kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz bp Rudolf Voderholzer. Ordynariusz Ratyzbony stwierdził, że „pseudonauką jest twierdzenie, że ze względu na przypadki nadużyć seksualnych trzeba się zająć celibatem, nadużyciami władzy, rolą kobiety w Kościele czy katolicką etyką seksualną”. Z kolei kard. Woelki przestrzegał przed postrzeganiem Kościoła przez pryzmat socjologiczny i ubolewał, że „drodze synodalnej“  brakuje wymiaru nowej ewangelizacji.

Na ten brakujący aspekt zwrócił uwagę sam Papież Franciszek, który w czerwcu w liście do wiernych w Niemczech apelował o jedność z Kościołem powszechnym i zachęcał do podjęcia w „drodze synodalnej“ kwestii ewangelizacji i duchowej odnowy. Do tego jednak nie doszło, ponieważ większość biskupów i członków Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich nie zgodziła się na wprowadzenie oddzielnego forum na temat ewangelizacji.

Swoje zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Kościele w Niemczech wyraził również kard. Marc Oullet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, dołączając we wrześniu list Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. W dokumencie stwierdzono, że plany biskupów niemieckich naruszają normy kanoniczne i zmierzają do zmiany powszechnych norm i nauki Kościoła. Także po tej korespondencji nie zmieniono statutów „drogi synodalnej“.

Jej obrady rozpoczną się 30 stycznia 2020 r. a cały proces zaplanowany jest na dwa lata. Zakłada on debatę z udziałem świeckich gremiów i zewnętrznych ekspertów na temat podziału władzy w Kościele, nowego urzędu dla kobiet, sensowności celibatu i możliwości zmian w katolickiej etyce seksualnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Zaba_na_Rowerze
  01.12.2019 22:51
  Zaba_na_Rowerze
  zawsze można z kościołem niemieckim uprawiać ekumenizm.
 • Gość
  02.12.2019 15:43
  Niemcy są chyba ostatnią szansą na uratowanie katolicyzmu w Europie. Pontyfikaty Pawła VI, a zwłaszcza Jana Pawła II i Benedykta XVI sprawiły, że w Europie mamy 3 katolicyzmy... 1) posoborowy - w stanie duchowego chaosu i agonii (poste kościoły, utrata wiary), 2) pół-sekciarski (wszelkie katolickie mutacje pentakontalizmu, neokatechumenaty itp) i 3) prymitywny teologicznie i agresywny politycznie katolicki skansen (jak w Polsce dzięki redemptorystom, paulinom i, niestety, Wojtyle). Czy taki katolicyzm w Europie ma przyszłość? Wątpi w to nawet chyba sam papież Franciszek. Jedynie Niemcy mają odwagę postawić podstawowe pytanie: czy za ten stan rzeczy ponosić może winę Kościół jako instytucja źle zorganizowana? Czy można Kościół jako instytucję odnowić? Czy Kościół, wreszcie, popełnił jakieś błędy? Gratuluję odwagi i życzę światła Ducha Świętego! Czy Niemcom sie uda? Historia kościoła nie napawa optymizmem. Katolicyzm spróbował przyjąć oczywiste i słuszne postulaty reformacji XVI wieku dopiero po 450 latach....
 • Obserwator
  05.12.2019 11:44
  Gościu, problem drobny polega na tym, że kościół Niemiecki nie bardzo ma prawo do tego, co robi. Kościół jest skupiony wokół biskupa Rzymu, i nawet jeśli miałby iść na dno, to idzie na dno pod przewodnictwem biskupa Rzymu. Kiedy biskup Rzymu mówi "nie", to albo będzie "nie", albo będzie schizma.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  wiecej »