Niebawem 26. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika
Minęły Święta Bożego Narodzenia – ten wyjątkowy, radosny czas spotkań z najbliższymi. Jego istota to wcielenie Boga, jego oprawa – choinki, światła, wyjątkowe potrawy i cudowne brzmienie najpiękniejszych kolęd. I właśnie dzięki nim chcemy przedłużyć prawdziwą magię Świąt!
Zapraszamy do wspólnego kolędowania z uczestnikami 26. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika – największego tego typu przeglądu w Europie, który tradycyjnie odbędzie się w Będzinie. Na przesłuchania finałowe zapraszamy w dniach 9-11 stycznia 2020 r. (czwartek – sobota) do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w godzinach od 9.00 do 20.30 (w sobotę do 17.00). Festiwal odbywa się pod patronatem medialnym "Gościa Niedzielnego", Radia eM i wiara.pl.
- Na scenie 141 solistów, chórów i zespołów wykona prawie 400 kolęd i pastorałek z całego świata w rozmaitych aranżacjach. Usłyszymy te najbardziej znane, ale także lokalne, czy też napisane przez samych uczestników. Będą folkowe kapele, chóry dziecięce, młodzieżowe i dorosłe, kameralne zespoły wokalne i grające na rockowo i jazzowo grupy wokalno-instrumentalne. Sami najlepsi, wyłonienie spośród 1675 podmiotów wykonawczych, które wzięły udział w eliminacjach. Odbywały się one w grudniu w blisko 40 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Konkurencja była ogromna, a pasja śpiewania wielka – podkreśla ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu.
W jury zasiądą profesorowie akademii muzycznych – Ewa Biegas (przewodnicząca), Teresa Krasowska i ks. Paweł Sobierajski. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskego oraz Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego i Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca.
- Będzie barwnie, nostalgicznie, wesoło i pięknie. Będzie można posłuchać, ale też pooglądać wspaniałe regionalne stroje i zgłębić lokalne tradycje. To wyjątkowy czas, który pokazuje, że kolędowa tradycja jest żywa, a puls gościnnego dla wykonawców Będzina bije w kolędowych rytmach! – mówi Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy Festiwalu.
Festiwal jak zawsze zakończy się Koncertem Galowym, który odbędzie się w niedzielę, 12 stycznia, o godz. 16.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na os. Syberka. Będzie on w podwójnym znaczeniu gwiazdorski – nie tylko wystąpią na nim najzdolniejsi wykonawcy tej edycji, ale także dekorację stanowiły będą gwiazdy kolędnicze. Ogólnopolski konkurs plastyczny na ich wykonanie zorganizowany został przez Festiwal i Muzeum Zagłębia w Będzinie. Reżyserem koncertu będzie Dariusz Wiktorowicz.
Wstęp na całość przesłuchań i Koncert Galowy jest wolny i otwarty dla wszystkich melomanów. Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału organizatorzy we współpracy z Fundacją Warsztat Wiedzy przygotowali transmisję całości przesłuchań i koncertu na żywo na stronie internetowej www.mfkip.pl (filmy z ubiegłego roku obejrzało prawie 30 tysięcy osób). Na stronie można znaleźć też szczegółowe harmonogramy przesłuchań (w zakładce II etap).
Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Polska Spółka Gazownictwa.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.