Wielka uroczystość w Pucku z udziałem prezydenta RP, plenerowe wystawy i wydawnictwa, wśród nich album - tak Pomorze będzie świętować stulecie powrotu do Polski.
O planach dotyczących obchodów informował na briefingu prasowym w czwartek 16 stycznia prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN w Gdańsku. Spotkanie poświęcono wszystkim inicjatywom oddziału związanym z 100. rocznicą zaślubin Polski z morzem.
- Poprzez nasze działania edukacyjne, naukowe, ale także liczne upamiętnienia, chcemy przybliżyć Polakom postaci, wydarzenia, fakty związane z powrotem Pomorza i Kujaw do Polski, które nie są powszechnie znane i nie zapisały się dotychczas w świadomości społecznej. Jednym z takich mniej znanych bohaterów polskiej niepodległości jest np. Antoni Miotk - mówił prof. Mirosław Golon.
Kluczowym wydarzeniem rocznicowych obchodów będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej Antoniego Miotka, puckiego działacza niepodległościowego, kulturalnego i społecznego, 10 lutego o godz. 10.15 na Starym Rynku 16 w Pucku. Tablicę odsłonią m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz prezes IPN dr Jarosław Szarek. Autorem dzieła jest rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer, który stworzył pomnik Witolda Pileckiego odsłonięty w ubiegłym przy gdańskim Muzeum II Wojny Światowej.
- W dniach od 7 do 28 lutego zapraszamy do Pucka na wystawy plenerowe poświęcone różnym aspektom procesu odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Ekspozycjom będą towarzyszyły warsztaty edukacyjne prowadzone przez pracowników IPN Gdańsk - dodał Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN.
Briefing poprzedziła prezentacja wystawy pn. "Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921" przed budynkiem gdańskiego IPN przy al. Grunwaldzkiej. Na 19 planszach ekspozycji przedstawione zostały wysiłki Polaków - żołnierzy, ochotników i dyplomatów - w ustaleniu granic odrodzonej Polski. Zaprezentowano zagadnienia dotyczące m.in. obrony Lwowa, powstania wielkopolskiego, sejneńskiego, powstań śląskich. Osobna część ekspozycji dotyczy powrotu Pomorza i Kujaw do Polski oraz wojny polsko-bolszewickiej.
Jan Hlebowicz IPN Wystawę poświęconą 100. rocznicy powrotu Pomorza do Polski można oglądać do 17 lutego.Powstał także album pt. "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie z wolnym dostępem do morza... Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.