Do wysiłków na rzecz większej integracji społecznej i tolerancji wezwała partie polityczne południowoafrykańska komisja praw człowieka (SAHRC). W jej ocenie to od wysiłków polityków zależy zatrzymanie pojawiającej się w RPA fali przemocy i ksenofobii.
Komisja zajęła się analizą eskalacji przemocy wobec afrykańskich imigrantów, do jakiej doszło w wielu rejonach kraju w 2008 r.
Jezuicka Służba Uchodźcom (JRS) pracująca w obozach dla imigrantów w Południowej Afryce z zadowoleniem przyjęła dokument komisji i poparła sugerowane w nim rozwiązania. Przyznaje też, że ksenofobiczna przemoc nie powinna być postrzegana w świetle kryminalizacji najuboższych warstw społeczeństwa RPA. Jezuicka organizacja w wydanym oświadczeniu przypomina też, że w wielu biednych prowincjach Południowej Afryki nie doszło do pogromów imigrantów, dlatego nie należy ich wiązać jedynie z brakiem pracy czy ubóstwem. Ksenofobia w wydaniu afrykańskim jest zjawiskiem kompleksowym i wymaga całej serii decyzji na szczeblu najczęściej politycznym – zauważa JRS.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.