Co się dzieje pod krzyżem?

W przyszłym tygodniu stołeczni radni wysłuchają informacji prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz na temat sytuacji panującej przed Pałacem Prezydenckim. Wniosek o taką informację w czwartek złożyli radni SLD.

Złożenie wniosku o umieszczenie w porządku obrad Rady Warszawy informacji prezydent miasta na temat wydarzeń związanych z krzyżem, stojącym przy Krakowskim Przedmieściu, zapowiedział w czwartek radny klubu Lewicy Sebastian Wierzbicki.

Podczas konferencji prasowej europosła Wojciecha Olejniczaka, który w wyborach samorządowych będzie ubiegał się o urząd prezydenta Warszawy, Wierzbicki przypomniał, że teren, na którym zbierają się tzw. obrońcy krzyża, jest terenem miejskim. Właśnie dlatego radni współrządzącego w Warszawie z PO Sojuszu Lewicy Demokratycznej będą domagać się od Gronkiewicz-Waltz wyjaśnień. "Będziemy chcieli, żeby przedstawiła nam swoją wizję rozwiązania tego kłopotu" - powiedział radny.

Wierzbicki argumentował, że zabezpieczenie terenu przed Pałacem Prezydenckim kosztuje miasto "ogromne pieniądze". W rozmowie z PAP zapowiedział, że na sesji rady miasta, która odbędzie się 26 sierpnia, radni SLD będą zadawać szereg pytań, bo - jak ocenił - "sytuacja dawno wymknęła się spod kontroli".

Zaznaczył, że "bezpieczeństwo mieszkańców miasta jest coraz bardziej zagrożone". Przypomniał, że w środę przed Pałacem Prezydenckim policja ujęła mężczyznę, który przyszedł tam z granatem.

Wierzbicki poinformował PAP, że w czwartek po południu konwent rady miasta wprowadził punkt "informacja prezydenta miasta o sytuacji przed Pałacem Prezydenckim" do porządku najbliższych obrad "jako jeden z pierwszych".

W ostatnich tygodniach w okolicy Pałacu Prezydenckiego odbywały się manifestacje i pikiety zarówno zwolenników, jak i przeciwników przeniesienia stojącego tam krzyża do kościoła św. Anny. Od dłuższego czasu teren zabezpieczony jest barierkami, kilkakrotnie autobusy zwykle kursujące Krakowskim Przedmieściem były kierowane na trasy objazdowe. W środę rzeczniczka warszawskiej straży miejskiej Monika Niżniak poinformowała, że koszt wynagrodzeń strażników to już ponad 173 tys. zł. W sumie akcja będzie jednak droższa - po zakończeniu działań mają być podsumowane m.in. koszty eksploatacji samochodów, paliwa i zaopatrzenia.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
29°C Czwartek
noc
wiecej »