Akt zgonu Lecha Kaczyńskiego obojętny dla śledztwa

Ujawniony w prasie akt zgonu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wystawiony przez rosyjskich lekarzy jest poza strefą zainteresowania prokuratury - ocenił w piątek Naczelny Prokurator Wojskowy Krzysztof Parulski. Prokuratura ma dokument z sekcji zwłok prezydenta.

Na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie generał Parulski był pytany o akt zgonu prezydenta Kaczyńskiego, który na pierwszej stronie opublikował "Nasz Dziennik". Infografika przedstawia "zrzut" z ekranu komputera datowany na 11 kwietnia, na którym w języku rosyjskim widnieją dane osobowe Lecha Kaczyńskiego i określenie przyczyny śmierci: "liczne obrażenia szkieletu kostnego i organów wewnętrznych".

Parulski powiedział, że nie zapoznał się z tą publikacją i podkreślił, że akt zgonu to dokument natury administracyjnej, wystawiony przez lekarzy rosyjskich i przekazany polskiemu konsulowi. Podkreślił, że ekspertyza z sekcji zwłok czy akt zgonu są poza sferą zainteresowania prokuratury. "Przy tych czynnościach uczestniczył polski konsul" - dodał.

Z przepisów prawa wynika, że akt zgonu to dokument dla rodziny. Dla śledztwa ma on charakter obojętny - o ile bezsporna jest sprawa śmierci danej osoby. Jeśli okoliczności śmierci są badane przez prokuratora, najważniejsze znaczenie ma dokument z sekcji zwłok. Polska prokuratura dysponuje protokołem z sekcji zwłok Lecha Kaczyńskiego; nie ma zaś protokołów z sekcji pozostałych ofiar katastrofy.

"Ten akt zgonu nie był przedmiotem mojego zainteresowania. Moja rola przy sekcji pana prezydenta polegała na uczestniczeniu w podpisaniu protokołu sekcji, nie podpisywałem protokołu z ekspertyzy (poszerzonej o badania genetyczne i toksykologiczne - PAP) bo została ona zakończona w dniu 14 kwietnia i była wykonana przez ekspertów" - mówił gen. Parulski.

 

Od Redakcji

Akt zgonu - także w Polsce - to dokument sporządzany dla celów statystycznych i pochowania zwłok. Zawiera ogólne rozpoznanie przyczyny zgonu. Nic więcej.

Joanna Kociszewska

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
29°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
27°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
wiecej »