Recydywa

Jeśli chcemy naprawdę chronić dzieci, sama nieuchronność i surowość wyroku nie wystarczy.

Na marginesie opisywanej w ubiegłym tygodniu w mediach sprawy księdza z diecezji płockiej oskarżonego (ponownie, po kilku latach) o wykorzystanie seksualne małoletniego, trzeba powrócić do sprawy prewencji wtórnej. Wydaje się, że diecezja postępowała zgodnie z wszelkimi zasadami (tu komunikat prasowy kurii), mimo to doszło do wykorzystania małoletniego. Powstaje pytanie, jak sprawić, by ktoś, kto raz popełnił taki czyn więcej go nie powtarzał (a przynajmniej: jak zmniejszyć takie ryzyko)? To z punktu widzenia ochrony dzieci bardzo ważne zagadnienie. Niestety, bardzo rzadko podejmowane.

Zacznę od tego, czym ten tekst nie jest. Otóż:

 • Nie jest obroną pedofila.
 • Nie jest sprzeciwem wobec przenoszenia duchownych, którzy wykorzystali seksualnie dziecko do stanu świeckiego. Choćby dlatego, że potencjał zgorszenia w tym przypadku jest bardzo wielki.
 • Nie jest sprzeciwem wobec postępowania prokuratorskiego i kar bezwzględnego więzienia.

Przeniesienie duchownego do stanu świeckiego jest dla instytucji najprostsze. Winny przestaje być (mocno upraszczając) naszym pracownikiem. Co zrobi dalej, to nie nasz problem. Niestety, może to być problem dzieci. Samo więzienie niczego nie załatwi - po iluś latach człowiek z niego wyjdzie. Jeśli nie podejmie się działań profilaktycznych, może dalej krzywdzić. Tak samo duchowny jak i świecki.

Jak często? Amerykańska meta-analiza badań 61 badań, obejmująca 9603 osoby wykorzystujące dzieci (niebędące księżmi) wykazała 12,7 proc. recydywy w ciągu 4-5 lat obserwacji. Zatem: nie wszyscy. Ale z punktu widzenia ofiar straszliwie dużo. Za dużo o jakieś 1220 przypadków.

Co w tej sytuacji – zgodnie z dzisiejszą wiedzą – można zrobić? W jaki sposób ochronić dzieci?

Kluczowa jest terapia, ale ważne są jej cele. Pierwszym musi być przyjęcie na siebie przez sprawcę pełnej odpowiedzialności za swoje czyny i rozwój empatii w stosunku do ofiar. Żadnych tłumaczeń, żadnych usprawiedliwień, żadnych “ale”. Bez tego etapu nie uda się pójść dalej. Człowiek musi widzieć zło, by chcieć podjąć wysiłek zmiany swojego sposobu życia.

Kolejnym krokiem jest ustalenie sposobu działania sprawcy. Jego osobistego wzorca nawiązywania kontaktu z dziećmi. Jak on to robi? To ważne: trzeba znać schemat, by móc w niego zaingerować. Jeśli wynajduje ofiary na placach zabaw, powinien je omijać. Jeśli wchodzi w przyjacielskie pogaduszki z młodymi, powinien świadomie takich kontaktów unikać. Schemat trzeba przerwać na poziomie jeszcze całkowicie “niewinnym”.

[Pomijam w tym momencie samą terapię, prowadzącą do dojrzewania osobowego i psychoseksualnego. Większość sprawców to nie osoby ze skłonnościami pedofilnymi, ale w jakiś sposób niedojrzałe. Człowiek dojrzały szuka sobie partnerów dorosłych.]

Jeśli chodzi o sprawców świeckich (w tym przeniesionych do stanu świeckiego) to właściwie wszystko, co można zrobić. Nie ma możliwości regularnego nadzoru nad człowiekiem, który opuszcza więzienie po zakończeniu kary. Uczciwie mówiąc, nie ma nawet ośrodków, do których mógłby się zwrócić o wsparcie. Jeśli decyzją Watykanu sprawca pozostaje nadal w stanie duchownym, możliwe (i konieczne) jest ustalenie kontraktu, opartego na wspomnianym wyżej osobistym schemacie działania, precyzyjnie określającego, co mu wolno, a jakich działań powinien unikać, i regularny nadzór.

Według takiego schematu (przedstawionego tu w dużym uproszczeniu) działa w Kościele amerykańskim Saint Luke Institute. W latach 1985-2011 leczono w nim 339 osób. Okres obserwacji wynosił od roku do 26 lat. Przypadków recydywy było 21. To 6,2 proc. Dla sprawców niskiego ryzyka odsetek ten był jeszcze niższy – 2 proc. (dla sprawców wysokiego ryzyka wynosił 19 proc.). Oczywiście, każdy pojedynczy przypadek skrzywdzenia dziecka to o jeden za dużo. Niemniej wygląda na to, że metoda działa. A skoro tak, warto ją stosować.

Powtórzę: to nie jest próba przekonywania do pozostawiania sprawców w stanie duchownym “dla nadzoru”. Tak naprawdę przecież każdy nadzór można złamać. Kościół nie ma strażników i więzień.

Ale jeśli chcemy naprawdę chronić dzieci, sama nieuchronność i surowość wyroku nie wystarczy.

Opisana metoda i wyniki badań pochodzą z wykładu ks. dr. Stephena J. Rossettiego wygłoszonego w trakcie sesji ”Uczyć się na błędach przeszłości” [Warszawa, 19-20.03.2018 r. ] Ks. dr. Stephen J. Rossetti, wieloletni dyrektor katolickiego ośrodka doradczego i terapeutycznego St. Luke Institute jest psychologiem i pastoralistą, ekspertem Konferencji Episkopatu USA i konsultorem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • adwocatus diaboli
  03.02.2020 16:45
  A gdyby miała Pani do dyspozycji jakiś "wehikuł czasu "i mogła się przenieść w czasy apostołów Piotra i Pawła to czy było by to możliwe ?tak PISZE O SKALI NIE TYLE ZBRODNI , NIE OWIJAM W BAWEŁNĘ TO ZBRONIA , ale czy byłby możliwy ten stopień BEZKARNOŚCI duchowieństwa rozumianej jako warstwa w ramach kościoła gdyby istniał nadzór kościoła nad duchowieństwem , co ? że duchowni to też kościół , tez ale sprawiedliwe trzeba przyznać ,e liczebnie to kropelka w morzu.

  I tutaj pora na rzecz ZASADNICZĄ , to o czym raczy Pani pisać jest może i słusznym ale jednak rozwiązaniem cząstkowym , zasadniczy problem leży jednak w bezkarności duchowieństwa nad którymi Kościół nie ma jakiegokolwiek nadzoru jest tutaj problemem zasadniczym . A niby dlaczego Kościół , mistyczne ciało Chrystusa nie miałby sprawować nadzoru nad swoimi pracownikami ?sokoro opuszczamy odpowiedzialność przed prokuratorem to dlaczego nie przed Chrystusem ? jest mniejszy ? nie widzę problemu …. owszem ci którzy lubują się w wielosłowiu mogą znaleźć tysiące niby - uzasadnień ale to tylko dla tych co ni nie potrafią trzymać się logiki faktów.
 • Katolik k
  03.02.2020 17:47
  Kosciol nie ma wiezien ale Kosciol ma klasztory zamkniete.I jakby chcial problem pedofili dawno by rozwiazal.Delikwent albo do takiego klasztoru albo do prokuratora ale prawdziwego a nie takiego co wkladanie dziewczynkom palcow do pochwy nazywal bioenergioterapia a pedofil pod ochrona biskupa dwa pokolenia dzieci molestowal...Problem w tym,ze kler uwaza siebie za cos lepszego i stad bledny osad.Nie glosi sie Ewangelii a glosi sie "Kosciol" i w imie tego usprawiedliwia sie zlo.
 • Bezimienny
  03.02.2020 20:48
  Bezimienny
  Aż nie chce się dyskutować. Zresztą na moje jedne będzie 2 katolika K.... Tylko dam linka do artykułu o tym, jak tolerowało się prze całe lata takie skłonności, a opisujących je pisarzy uważało za wielkich artystów. We Francji akurat, ale problem dotyczy całego Zachodu...

  https://tygodnik.tvp.pl/46382260/nasz-przyjaciel-pedofil-czy-wspolzycie-z-dziecmi-to-wyraz-artystycznej-wolnosci
 • robak
  04.02.2020 20:08
  adyć o czym ty piszesz autorka - wiesz co to lgbt - i co promują - ano homoseksualiści za wszelką cenę chcą wprowadzić w polskich szkołach seksedukację dzieci . a co to jest pedofil ? albo inaczej w szkołach małym dzieciom wciska się o seksie - jaka to różnica ? w imię prawa pozwala się na pobudzanie dzieci do czynności seksualnych . co jest grane / po co pisać o pedofilach jeżeli forma nauczania zmierza do pedofilstwa . kara jest czynnikiem zapobiegającym - a na pewno jest granicą którą czlowiek by nie przekroczył aby stać się pedofilem . jeżeli kara jest mizerna to i pedofilstwo szaleje albo i ruch lgbt się wzmaga . a zamknąć padofila na miesiąc o chlebie i wodzie i codziennie po dwadzieścia batów na gołą dupę - i ten miesiąc by całkowicie wystarczył .pozdrawiam
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  9°C Niedziela
  dzień
  9°C Niedziela
  wieczór
  6°C Poniedziałek
  noc
  1°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »