Reklama

Nowy przełożony generalny Legionistów Chrystusa

John Connor – 51-letni kapłan ze Stanów Zjednoczonych – został nowym przełożonym generalnym Legionu Chrystusa, zastępując na tym stanowisku Meksykanina Eduardo Roblesa Gila. Wyboru dokonali w nocy z 6 na 7 lutego uczestnicy kapituły generalnej zgromadzenia, obradujący od 20 stycznia w Rzymie.

Reklama

Po raz pierwszy na czele tej wspólnoty zakonnej, założonej w 1941 przez ks. Marciala Maciela z Meksyku, stanął duchowny spoza tego kraju. Ks. Connor był od 2014 dyrektorem terytorialnym Legionu w Ameryce Północnej i dotychczas jest członkiem Terytorialnego Kolegium Kierowniczego Regnum Christi (organizacji świeckiej, związanej z legionistami) na tym obszarze. Uzyskał licencjat z zarządzania na Uniwersytecie Ignacego Loyoli w Chicago, mieszkał w Niemczech, we Włoszech i w Hiszpanii oraz studiował filozofię i teologię w Rzymie i tam 2 stycznia 2001 przyjął święcenia kapłańskie.

Na wieść o wyborze nowego generała Legionu niektóre meksykańskie środki przekazu zwróciły uwagę, że w przeszłości był on krytykowany za sposób prowadzenia dochodzenia przeciw jednemu ze swych współbraci zakonnych Michaelowi Sullivanowi. Zarzucano mu „niewłaściwe zachowanie seksualne” wobec niektórych kobiet, za co został ostatecznie wydalony ze zgromadzenia.

Kapituła odbywa się w trudnym dla wspólnoty okresie, gdy musi ona znów stanąć w obliczu nowych skandali związanych z seksualnym wykorzystywaniem małoletnich przez niektórych jej członków. Główną uwagę delegaci skupiają na omawianiu właśnie tych problemów, na sprawie pomocy ofiarom i określaniu odpowiedzialności za te czyny. Komunikat z obrad zapowiada, że na zakończenie prac obradujący przedstawią ich wyniki oraz treść uchwał i rezolucji na ten temat.

Mandat ks. Connora potrwa 6 lat a w najbliższym czasie delegaci wybiorą również sześciu członków Zarządu zgromadzenia, tworzących Radę Generalną, zgodnie z Konstytucjami, zatwierdzonymi w 2014 przez Stolicę Apostolską. Te nowe przepisy uchwalono po całkowitej odnowie Legionu, do której zobowiązał go Watykan po ujawnieniu skandalu związanego z życiem i działalnością założyciela zgromadzenia, wspomnianego ks. Maciela.

24 stycznia uczestnicy kapituły generalnej ogłosili publicznie determinację do zmierzenia się w sposób zasadniczy ze sprawą wykorzystywania seksualnego. Delegaci wysłuchali też świadectw dwóch ofiar przestępstw seksualnych i rozmawiali z ks. Hansem Zollnerem – sekretarzem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, który wezwał ich do wychodzenia naprzeciw ofiarom.

Na początku obrad legioniści zapoznali się ze szczegółami nadużyć seksualnych, których dopuścił się ich współbrat ks. Fernando Martínez Suárez. Ogłosili list, wyrażający “wstyd” z powodu jego przestępstw oraz „zaniedbań ze strony zgromadzenia w sprawie wcześniejszych oskarżeń i braku właściwego podejścia do ofiar”. Zapowiedziano przy tym „przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie w porozumienia z odpowiednim urzędem Stolicy Apostolskiej, aby ustalić osobistą odpowiedzialność za zaniedbania lub ukrywanie tego przypadku”.

Legion Chrystusa rozpoczął proces odnowy w 2014, po ujawnieniu skandalu, którego „bohaterem” był ks. Maciel Degollado (1920-2008). Zarzucano mu kilkadziesiąt przestępstw na tle seksualnym wobec seminarzystów swego zgromadzenia, kilkoro nieślubnych dzieci z różnymi kobietami oraz zażywanie narkotyków.

Benedykt XVI potępił go w 2006 za „grzeszne i niemoralne” postępowanie a w 2010 nakazał przeprowadzenie dogłębnej inspekcji w całym zgromadzeniu, która trwała rok. W 2014 nowym przełożonym na 6-letnią kadencję został Meksykanin Eduardo Robles Gil, wybrany podczas ponad miesięcznego zgromadzenia generalnego, zwołanego w celu całkowitej odnowy podstaw Legionu.

21 grudnia ub.r. zgromadzenie przedstawiło w Düsseldorfie wewnętrzny raport, z którego wynika m.in., iż od 1941 do 2019 legioniści wykorzystali seksualnie 175 nieletnich osób, w tym sam założyciel Marcial Maciel molestował co najmniej 60. Dopuściło się tego 33 duchownych – księży i diakonów, czyli ok. 2,5 proc. spośród 1353 legionistów Chrystusa w całej historii zgromadzenia. Zdecydowaną większość ofiar stanowili młodzi ludzie w wieku od 11 do 16 lat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama