Zamiast Kościoła zgorszonego

Kościołowi bardziej od reformy potrzeba tego, co zawsze: nawrócenia. Wszystkich, którzy się z nim identyfikują.

Czytam o dyskusji „Zmiana modelu władzy w Kościele koniecznie potrzebna”. Między innymi o tym, czy można ją delegować na świeckich. Zaciekawił mnie zwłaszcza wywód ks. Wojciecha Żmudzińskiego. Jego pytanie o to, kto miałby zmieniać Kościół i jego stwierdzenie, że te zmiany musiałyby być dokonywane przez osoby wiarygodne, cieszące się autorytetem Ludu Bożego, nie posądzanie o sprzyjanie ideologii i polityce. A on takich nie widzi. No cóż...

Myślę, że trochę odklerykalizowania Kościoła by się nam przydało. Póki co za szczyt awansu w Kościele świeckiego mężczyzny uważa się to, że zostaje... diakonem. Czyli świeckim być przestaje. Wydaje mi się jednak, że nie w przywództwie i przywódcach tkwi dziś główny problem Kościoła w Polsce. Ważniejszym wydaje mi się zrezygnowanie po 89 roku z bycia „wspólnotą równoległą” w stosunku do tego, co oferuje państwo, a próba – przyznaję ,odważna – włączenia się w budowanie nowego, na nowych zasadach. Z perspektywy Kościoła próba nieudana, bo Kościół pomagając to nowe budować oskarżany, że chce zawładnąć sfera publiczną, ewidentnie na tym stracił. Ważniejszym wydaje mi się problem silnej polaryzacji naszego społeczeństwa, w którym ludzie Kościoła (choć niekoniecznie biskupi) nie potrafią zachować ewangelicznego obiektywizmu, a ewidentnie kierując się politycznym sympatiami i antypatiami, gotowi są w imię politycznych racji naciągać Ewangelię. Ważniejszym wydaje mi się też problem wewnąrzkościelnych sporów w stylu „to nie nasz biskup”, w których inaczej myślący z różnych piedestałów i ambon odsądzani są od czci i wiary. A od kilkudziesięciu miesięcy to także problem „Kościoła zgorszonego”; ludzi, którzy przerażeni i przytłoczeni grzechem niektórych kapłanów już niczego innego zdają się w Kościele nie widzieć; ludzi chętnie bijących się w nie swoje piersi i sugerujących, że gdyby to od nich zależało...

Jest na te problemy jakieś lekarstwo? Pozwolę sobie  przytoczyć w tym miejscu fragmenty z przemówienia świętego Jana Pawła II do młodzieży na Westerplatte.

Co to znaczy: „czuwam”? To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie. To taka bardzo podstawowa sprawa, której nigdy nie można pomniejszać, zepchnąć na dalszy plan. Nie. Nie! Ona jest wszędzie i zawsze pierwszoplanowa. Jest zaś tym ważniejsza, im więcej okoliczności zdaje się sprzyjać temu, abyśmy tolerowali zło, abyśmy się łatwo z niego rozgrzeszali. Zwłaszcza, jeżeli tak postępują inni.

Moi drodzy przyjaciele! Do was, do was należy położyć zdecydowaną zaporę demoralizacji — zaporę tym wadom społecznym, których ja tu nie będę nazywał po imieniu, ale o których wy sami doskonale wiecie. Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.

(...)

Ta moc jest potrzebna, ażeby umieć samemu docierać do źródeł poznania prawdziwej nauki Chrystusa i Kościoła, zwłaszcza wtedy, gdy na różne sposoby usiłuje się was przekonać, że to, co „naukowe” i „postępowe” zaprzecza Ewangelii, gdy ofiarowuje się wam wyzwolenie i zbawienie bez Boga, czy nawet wbrew Bogu.

Ta moc jest potrzebna, by żyć we wspólnocie Kościoła, współtworzyć środowiska oparte na akceptacji Chrystusa-Prawdy, by dzielić się ze wspólnotą swoim bogactwem, a także swoimi poszukiwaniami. Tyle jest serc, tyle jest serc, które czekają na Ewangelię.

Zadziwiająco mocno pasujące do naszych czasów, prawda? Uderzać się nie w cudze piersi, a swoje, wymagać najpierw od siebie, nie zniekształcać prawdy, zwłaszcza w kontekście ustępstw przeciw temu co niby „naukowe” i „postępowe”, współtworzyć środowiska oparte na Chrystusie – Prawdzie...  Nie o przywódców tu chodzi, ale o Nowego Człowieka. Po prostu...

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • skierka
  21.02.2020 17:25
  Nooo … skoro o Janie Pawle , to ja już trochę tych pielgrzymek "zaliczyłem "także osobiście , taki to wiek . Z jakim się to fragmentem kojarzy ? mi osobiście z tą przypowieścią o siewcy ,wiwatujące tłumy , wiwatujące szczerze ? ja uważam ,ze tak TO BYLI LUDZIE NAWRÓCENI i co dalej ? no właśnie i co dalej ?dalej wszystko po staremu ….Nawrócenie nic nie dało a...miało dać ,nie mogło ...bo to by było wbrew Biblii , historii i praktyce społecznej .

  Samo JEDNOSTKOWE nawrócenie nie pomoże skoro owo nawrócenie jest NIEUGRUNTOWANE , a co to w ogóle znaczy ugruntować ? to znaczy UTRWALIĆ , ot stara rzymska maksyma o tym ,ze powtarzanie jest matka nauki . Jeśli tego nie będzie to wybuja słowo kaznodziei jak owa roślinka i … uschnie BO NIE JEST ZAKORZENIONA W PRAKTYCE ŻYCIA WSPÓLNOTOWEGO a...co to jest wspólnota , i tutaj zaczynają się kłopoty bo wszelkie definicje stworzone przez uczonych w piśmie stwarzają wrażenie jakby chciały uwolnić instytucję od nieznośnego ciężaru ORGANIZACJI ŻYCIA KOSCIOŁA jaka spoczywa na ojcach kościoła zaczynając np. od Mojżesza .

  Już sam termin "duszpasterz " wydaje się być unikiem , Odtąd LUDZI a nie ryby łowić będziesz [ niedokładnie , z pamięci ] jak ludzi to i duszę i ciało , jak by to miała być tylko dusza ...to kościół zajmuje nie ludźmi żyjącymi tylko umarłymi , rozdzielenie duszy i ciała to śmierć .

  Skąd się wzięły te nieustające apele do władz państwowych o to czy o tamto ? ja sobie nie przypominam aby np. św. Piotr chodził po prośbie do cesarza , my chodzimy … BO NIE JESTEŚMY SAMOWYSTARCZALNI jak np. muzułmanie . Bo od początku swego istnienia kościół czy to judaistyczny czy chrześcijański egzystował jako państwo [ patrz np. Dawid ] czy quasi państwo ] patrz napomnienie braterskie jako atrybut państwa [ tak wymiar sprawiedliwości to domena suwerennego państwa ] jeśli nie działamy samodzielnie od państwa to siłą rzeczy utrwalone będą zachowania zgodne z prawem państwowym a nie prawem boskim , czego tutaj można nie rozumieć ?

  wątpliwości ucina sam Jezus … nie można służyć dwom panom … wszystko jasne , to ma być kościół a nie punkt usług liturgicznych , jakie jeszcze można mieć wątpliwości ?

  A mówimy "przyjdź KRÓLESTWO Twoje " a więc zbawienie ma swój wymiar polityczny , państwo, królestwo to organizm polityczny , doskonalszy niż to co ma wymiar ziemski … ale polityczny .
  Jeżeli Eucharystia jest zadatkiem tego doskonalszego życia , to i STOSUNKI WEWNĘTRZNE KOŚCIOŁA winne być refleksem tych boskich [ Pwt. ] czego tutaj można nie rozumieć ?Taki był kościół Piotra i Pawła , to nie dusza... organizacja też .

  A jak ktoś chce dowodów " jak byk " to proszę przyjąć do wiadomości to ,ze na zachodzie postępuje islamizacja , to nie tylko Arabowie i ich potomkowie , coraz więcej jasnookich konwertytów , dlaczego ? bo oni są tam , w Zachodniej Europie quasi państwem , jak ongiś Żydzi czy chrześcijanie . Jakich argumentów jeszcze potrzeba ?

  Paś baranki Moje ? a to to samo co "mów do moich baranków" ? coś mi się nie wydaje bo gdyby tak było to biskup miałby w rękach mikrofon nie pastorał , po owocach ich poznajemy czy nie tak , dane liczbowe "stoją jak byk "

  Dalsza argumentacja za zmianami organizacyjnymi była by obrazą inteligencji Czytelników .

  Pozdrawiam Redaktora z którym można się nie zgadzać ale … potrafi zainteresować .
 • robak
  22.02.2020 14:15
  drogi autor - jeden plus z tego co piszesz - otóż widzisz problem kościoła w polsce - na zachodzie nikt nie widzi problemu kościoła w swoim kraju . pewnikiem dlatego że został ów kościoł mocno ześwieczczony a funkcje prowadzenia owego kościola oddaje sie świeckim. pozdrawiam
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Poniedziałek
  dzień
  18°C Poniedziałek
  wieczór
  14°C Wtorek
  noc
  9°C Wtorek
  rano
  wiecej »