Koncerty, konferencja, spotkanie ekumeniczne i dziękczynna Eucharystia - to atrakcje trzydniowych obchodów jubileuszu 100-lecia istnienia kościoła pw. św. Augustyna we Wrocławiu, na które zapraszają kapucyni. Zwieńczeniem jubileuszu będzie wielki koncert w niedzielę na wrocławskim Rynku Pt. „SOS dla Afryki”.
- Ciekawa jest sama historia tego kościoła - zaznacza br. Szymon Zaporowicz OMCap., posługujący w kapucyńskiej parafii. - Został wybudowany dla bardzo prężnie działającej wspólnoty protestanckiej. Tak się to wszystko ułożyło, że po wojnie ta wspólnota się rozproszyła a do Wrocławia zaczęła napływać ludność polska. - Nasz kościół - który był początkowo na ul. Januszowickiej został całkowicie zniszczony w czasie wojny, więc odkupiliśmy od wspólnoty protestanckiej świątynię i posługujemy tam od 1947 r. – opowiada kapucyn
W związku z protestancką historią tego miejsca zaplanowano na piątkowe popołudnie w świątyni nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem ks Ryszarda Bogusza, biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Natomiast wieczorem o 19.00 rozpocznie się dziękczynna Eucharystia pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Andrzeja Siemieniewskiego.
Bracia kapucyni dbają o świadomość misyjną swoich parafian. Z tej wspólnoty pochodzą misjonarze posługujący m.in. w Czadzie w Afryce dlatego w sobotę odbędzie się Eucharystia w „afrykańskiej oprawie”.
„Pojawią się bębny, pojawią się tancerki.- dodaje br. Benedykt Pączka, dyrektor Sekretariatu Misyjnego Braci Kapucynów. - Chcemy przygotować tę Eucharystię na wzór liturgii afrykańskiej, ale nie wiem jak będzie to przyjęte przez naszych parafian – zastanawia się kapucyn.
W związku z jubileuszem w niedzielę na wrocławskim Rynku odbędzie się również wielka akcja pt.: „SOS dla Afryki”. Podczas koncertu wystąpią: afrykański zespół Bongo Bongo, grupa Raz Dwa Trzy i Maleo Reggae Rockers. Będzie też pigmejska wioska i kulinaria afrykańskie do spróbowania. Zbierane będą datki na budowę szkoły w Czadzie.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.