Buzek potępia zatrzymania w Moskwie

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek ostro potępił akcję sił specjalnych milicji OMON, które we wtorek znów uniemożliwiły rosyjskiej opozycji zorganizowanie w Moskwie manifestacji w obronie prawa do zgromadzeń. Zatrzymano ponad 70 osób.

"Nieproporcjonalna reakcja rosyjskiej milicji i sił specjalnych przeciwko podstawowemu demokratycznemu prawu do zgromadzeń jest powodem do smutku. Wzywam rosyjskie władze, by natychmiast uwolniły wszystkich zatrzymanych manifestantów" - oświadczył Buzek drogą komunikatu prasowego.

O akcji sił OMON poinformowało Buzka troje deputowanych z podkomisji ds. praw człowieka Parlamentu Europejskiego - Heidi Hautala z Finlandii, Laima Liucija Andrikiene z Litwy i Thijs Berman z Holandii - którzy przebywają z wizytą w Rosji. Byli obecni na planowanym miejscu demonstracji, moskiewskim Placu Triumfalnym, wraz z rosyjskimi obrońcami praw człowieka.

Akcja miała się rozpocząć o godz. 18 czasu moskiewskiego (16 czasu polskiego), jednak OMON-owcy już wcześniej zaczęli wyłapywać opozycjonistów, którzy zmierzali w kierunku placu. Wśród zatrzymanych są m.in. liderzy liberalnego ruchu Solidarność - były wicepremier Borys Niemcow, Ilja Jaszyn i Roman Dobrochotow, przywódca radykalnego ruchu Inna Rosja, były dysydent Eduard Limonow, a także liderzy Frontu Lewicy - Siergiej Udalcow i Konstantin Kosiakin.

Akcję w obronie prawa do zgromadzeń opozycja usiłuje zorganizować na Placu Triumfalnym od marca 2009 roku. Próby takie podejmuje w ostatnim dniu każdego miesiąca liczącego 31 dni. Swoją inicjatywę nazwała Strategią 31. Władze nie wyrażają zgody na te manifestacje i wysyłają przeciwko opozycjonistom OMON, który za każdym razem brutalnie rozprawia się z protestującymi, zatrzymując po kilkadziesiąt lub nawet sto kilkadziesiąt osób.

Podobne manifestacje we wtorek odbyły się również w innych miastach Rosji, m.in. w Petersburgu, Niżnim Nowgorodzie, Władywostoku, Woroneżu i Jarosławiu. Także tam zatrzymywano ich uczestników, m.in. w Petersburgu około 90 osób.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »