Łódzki KIK dyskutuje o euro

Angelo Motta z Mediolanu, b. dyrektor włoskiego Biura Informacji nt. euro, rozpocznie w czwartek 2 września kolejny cykl spotkań łódzkiego Klubu Tygodnika Powszechnego. Rozmowa dotyczyć będzie wprowadzenia w Polsce waluty euro.

W rozmowie z Radiem Vox FM Motta podkreśla, że wprowadzenia wspólnej waluty nie musimy się bać, „ale trzeba przy tym być bardzo rozważnym”. - Ta operacja zawiera bowiem w sobie trzy elementy - pewne korzyści, koszty i ryzyko. Koszty są bez wątpienia możliwe do przyjęcia, ponieważ jest to inwestycja - podkreśla Motta. Jednocześnie zwraca uwagę, że rząd musi bardzo poważnie podejść do kwestii informacji poprzedzającej wprowadzenie euro. „Konsumenci powinni być jej głównym podmiotem” - zaznacza Włoch.

Według niego podwyżki cen, na które narzekali Włosi, związane były nie tyle z wprowadzeniem euro, ile z rządowymi decyzjami. „Choć zdarzali się nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy wykorzystywali sytuację, by więcej zarobić” - wspomina Motta.

Najłatwiej zapobiec spekulacyjnemu wykorzystaniu wprowadzenia euro przez regularne śledzenie wysokości cen konkretnych produktów. „Musi to robić większa grupa ludzi, choćby poprzez wydawanie specjalnego biuletynu. Jeśli na przykład danego dnia średnia cena oliwy to 3 euro, to klient sklepu widząc, że oliwa kosztuje 4 euro, będzie wiedział, że jest za wysoka i powinien zrezygnować z zakupu” - opisuje Motta.

„Sala KIK będzie od teraz miejscem naszych regularnych spotkań. Jesteśmy bardzo wdzięczni parafii św. Krzyża i jej proboszczowi za życzliwe przyjmowanie naszej grupy w salce parafialnej przez cały ubiegły rok” - mówi ks. Andrzej Perzyński z łódzkiego Klubu TP.

Angelo Motta był dyrektorem włoskiego Biura Informacji na temat euro i organizował na terenie kraju kampanię informacyjną o nowej walucie. W czasie stanu wojennego, jako pracownik jednej z dwóch największych centali związkowych w Italii (CISL) wiele razy przyjeżdżał do Łodzi z pomocą materialną dla „Solidarności”. We włoskiej prasie i telewizji organizował medialne kampanie poparcia dla „Solidarności”. Dobrze znał m.in. o. Stefana Miecznikowskiego i Grzegorza Palkę. Obecnie w związkach zawodowych CISL pełni funkcję szefa Związku Ochrony Konsumenta.

Spotkanie „Euro - czy jest się czego bać” odbędzie się 2 września o godz. 18.00 w sali Klubu Inteligencji Katolickiej w Łodzi przy ul. ks. Skorupki 13.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EURO, KIK

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »