W piątek w Kościele Greckokatolickim modlitwy za ofiary wykorzystania seksualnego

W piątek Wielkiego Postu w Kościele Greckokatolickim przypada dzień modlitwy i duchowej opieki za ofiary wykorzystania seksualnego nieletnich - poinformowało PAP biuro prasowe Episkopatu Polski.

"Idąc za wezwaniem Ojca Świętego Franciszka, Kościół Greckokatolicki, również w Polsce i na Ukrainie, w szczególny sposób, na początku Wielkiego Postu, chce ogarnąć swoją modlitwą i duchową opieką ofiary wykorzystywania seksualnego nieletnich, ofiarując za nich modlitwę i post" - napisali w specjalnym liście do wiernych biskupi Kościoła greckokatolickiego.

List arcybiskupa Eugeniusza Popowicza, metropolity przemysko-warszawskiego oraz biskupa Włodzimierza Juszczaka, ordynariusza diecezji wrocławsko-gdańskiej, w sprawie molestowania seksualnego osób nieletnich przez duchownych Kościoła został odczytany w niedzielę Przebaczenia (poprzedzającą pierwszy dzień postu) we wszystkich parafiach metropolii przemysko-warszawskiej.

Biskupi zwrócili się do kapłanów i wiernych, aby w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 6 marca, objęli modlitwą wszystkie ofiary wykorzystywania seksualnego. "W tym dniu prosimy, aby podczas piątkowych liturgii +Wcześniej Oświęconych Darów+ oraz innych modlitw, w naszych świątyniach modlić się za osoby skrzywdzone przez dorosłych, w tym także przez osoby duchowne" - czytamy w liście.

Biskupi Kościoła greckokatolickiego podkreślają, że "cały Kościół, łacińskiego i wschodnich obrządków, robi wszystko, aby wypracować takie normy, które mogłyby zabezpieczyć w przyszłości dzieci i młodzież przed niebezpieczeństwem wykorzystywania seksualnego".

Jednocześnie abp Popowicz i bp Juszczak poinformowali, że "w obu diecezjach zostali powołani delegaci, których zadaniem jest reagowanie w sytuacjach zagrożenia młodych ludzi oraz udzielanie ewentualnym pokrzywdzonym pomocy i wsparcia". Podkreślili też, że Kościół Greckokatolicki w Polsce przyjął też odpowiednie normy prawne, które stosuje się w ochronie dzieci i młodzieży przed niebezpieczeństwem wykorzystywania seksualnego. Wszystkie te informacje są dostępne na oficjalnych stronach diecezjalnych.

Wielki Post w Kościele greckokatolickim rozpoczyna Czysty Poniedziałek, który w tym roku przypadał 2 marca. Post potrwa 7 tygodni. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
3°C Piątek
dzień
3°C Piątek
wieczór
3°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
wiecej »