Jak wynika z danych Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski około 95 proc. uczniów uczestniczy w szkolnej katechezie. W polskich szkołach pracuje ok. 35 tys. katechetów, ponad połowa z nich to osoby świeckie. Co trzeci katecheta jest księdzem diecezjalnym, pozostali to siostry i bracia zakonni.
„Nauczanie religii w szkołach wpisało się już na stałe w program edukacyjny i świadomość społeczną” – podkreśla ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Według ks. prof. Piotra Tomasika, koordynatora Biura Programowania Katechezy, liczba katechetów i odsetek uczniów uczestniczących w lekcjach religii niewiele się zmienił w ciągu ostatnich pięciu lat. Do szkół wkroczyło już kolejne pokolenie katechetów, którzy sami uczyli się religii w szkołach. Żeby zostać katechetą, należy ukończyć studia teologiczne, mieć przygotowanie pedagogiczne oraz skierowanie do pracy przez biskupa diecezjalnego, czyli tzw. misję kanoniczną.
Rozpoczęty wczoraj nowy rok szkolny jest drugim rokiem reformy w szkołach. Od 1 września nie tylko w przedszkolach, pierwszych klasach szkół podstawowych i gimnazjów, ale także w drugich klasach szkół podstawowych i gimnazjów, obowiązuje nowa podstawa programowa nauczania. W związku ze stopniowym obniżaniem wieku rozpoczynania nauki w szkole za kilka lat uczniowie będą przystępować do I Komunii świętej nie II, ale w III klasie szkoły podstawowej, co też wymaga zmiany programów nauczania religii. Ocena z religii jest wliczana do średniej ocen na świadectwie.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.