Jak wynika z danych Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski około 95 proc. uczniów uczestniczy w szkolnej katechezie. W polskich szkołach pracuje ok. 35 tys. katechetów, ponad połowa z nich to osoby świeckie. Co trzeci katecheta jest księdzem diecezjalnym, pozostali to siostry i bracia zakonni.
„Nauczanie religii w szkołach wpisało się już na stałe w program edukacyjny i świadomość społeczną” – podkreśla ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Według ks. prof. Piotra Tomasika, koordynatora Biura Programowania Katechezy, liczba katechetów i odsetek uczniów uczestniczących w lekcjach religii niewiele się zmienił w ciągu ostatnich pięciu lat. Do szkół wkroczyło już kolejne pokolenie katechetów, którzy sami uczyli się religii w szkołach. Żeby zostać katechetą, należy ukończyć studia teologiczne, mieć przygotowanie pedagogiczne oraz skierowanie do pracy przez biskupa diecezjalnego, czyli tzw. misję kanoniczną.
Rozpoczęty wczoraj nowy rok szkolny jest drugim rokiem reformy w szkołach. Od 1 września nie tylko w przedszkolach, pierwszych klasach szkół podstawowych i gimnazjów, ale także w drugich klasach szkół podstawowych i gimnazjów, obowiązuje nowa podstawa programowa nauczania. W związku ze stopniowym obniżaniem wieku rozpoczynania nauki w szkole za kilka lat uczniowie będą przystępować do I Komunii świętej nie II, ale w III klasie szkoły podstawowej, co też wymaga zmiany programów nauczania religii. Ocena z religii jest wliczana do średniej ocen na świadectwie.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.