Prezydent z wizytą w Niemczech

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w piątek wizytę w Niemczech. Z kanclerz Angelą Merkel będzie rozmawiał m.in. o zacieśnieniu współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Komorowski dzień wcześniej rozmawiał na ten temat z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, którego zaprosił do złożenia wizyty w naszym kraju. Podkreślał, że liczy na to, iż uda się uruchomić Trójkąt Weimarski na szczeblu szefów państw.

Zwracał uwagę, że Polska powinna mieć ocenę własnego potencjału i powinna w ramach tej oceny budować swoją pozycję w Europie. Przypomniał, że Trójkąt Weimarski nie jest nowym narzędziem, a czymś, co już raz się sprawdziło w czasie, gdy Polska ubiegała się o akcesję do UE.

Jak zaznaczył formuła taka może się przyczynić do lepszego wzajemnego zrozumienia Francji, Niemiec i Polski. "Nie chodzi o zbudowanie nowego narzędzia, ale ożywienie tego, co funkcjonowało do połowy obecnej dekady, bo przecież były wcześniej spotkania głów państw w ramach Trójkąta" - przypomniał.

Komorowski będzie też rozmawiał z przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lammertem oraz prezydentem Christianem Wulffem. Po spotkaniu z Merkel, weźmie udział w Bundestagu w uroczystości wręczenia Medali Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności. Odznaczenia dostaną osoby zaangażowane w pomoc Solidarności, m.in. Wolfgang Stock, który dostarczał gdańskim opozycjonistom powielacze do drukowania podziemnych wydawnictw.

Później Komorowski wraz z przewodniczącym Bundestagu i odznaczonymi przejdzie pod znajdujący się w okolicy Reichstagu pomnik - fragment muru Stoczni Gdańskiej, gdzie wykonane będzie pamiątkowe zdjęcie.

Na godz. 16 zaplanowano spotkanie Komorowskiego z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem. Dojdzie do niego po uroczystym powitaniu Komorowskiego przed siedzibą prezydenta RFN - Zamkiem Bellevue.

Obaj prezydenci odwiedzą także miejsce pamięci na terenie byłego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen; złożą wieńce w celi generała Stefana Grota-Roweckiego, zwiedzą też wystawę "Zapomniana zagłada. Polska i czeska inteligencja w KZ Sachsenhausen i Ravensbrueck na początku II wojny światowej".

Komorowski będzie pierwszym polskim prezydentem, który złoży wieniec w Sachsenhausen. Towarzyszyć mu będą rektorzy krakowskich uczelni UJ i AGH, których profesorowie zostali tam wywiezieni na początku wojny.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
17°C Niedziela
rano
26°C Niedziela
dzień
28°C Niedziela
wieczór
25°C Poniedziałek
noc
wiecej »