Miejsce pracy to nie wszystko

Benedykt XVI napisał w orędziu do młodzieży, że stałe miejsce pracy to nie wszystko. W opublikowanym w piątek przesłaniu na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Madrycie papież wezwał do poszukiwania prawdziwych, stałych wartości wiary.

Hasłem spotkania młodych katolików z papieżem w sierpniu 2011 roku w stolicy Hiszpanii będą słowa: "Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze".

"Wspominając moją młodość wiem, że stabilizacja i bezpieczeństwo nie są kwestiami, które zbytnio zaprzątają umysły młodzieży" - zauważył Benedykt XVI.

Podkreślił następnie: "Tak, sprawa miejsca pracy, a wraz z nią posiadania pewnego gruntu pod nogami to problem wielki i naglący, ale młodość pozostaje zarazem wiekiem poszukiwania życia, które byłoby większe".

"Myślę o moich czasach: po prostu nie chcieliśmy zagubić się w normalności mieszczańskiego życia. Chcieliśmy tego, co wielkie, nowe. Chcieliśmy znaleźć samo życie w jego rozległości i pięknie" - wspomniał papież.

"Oczywiście - dodał - zależało to także od naszej sytuacji".

"Podczas narodowosocjalistycznej dyktatury i wojny byliśmy, by tak rzec, 'zamknięci' przez dominującą władzę. Chcieliśmy zatem wyjść na otwartą przestrzeń, by wkroczyć na rozległy obszar możliwości bycia człowiekiem. Ale uważam, że w pewnym sensie, ten impuls, by wyjść poza zwyczajność, znajduje się w każdym pokoleniu" - napisał Benedykt XVI.

Pragnienie czegoś ponad codzienność to według niego cecha młodości. "Czy to tylko puste marzenie, które znika, gdy się dorasta?" - zapytał. "Nie, człowiek jest naprawdę stworzony do tego, co wielkie, do nieskończonego. Jakakolwiek inna rzecz jest niewystarczająca" - odpowiedział.

Z niepokojem papież odnotował obecne zjawisko "zaćmienia Boga, pewnej amnezji, jeśli nie wręcz prawdziwego odrzucenia chrześcijaństwa i negowania skarbu otrzymanej wiary". Grozi to - przestrzegł - utratą głębokiej własnej tożsamości.

"Drodzy przyjaciele, zbudujcie wasz dom na skale (...). Starajcie się przez wszystkie dni podążać za Słowem Chrystusa. Odczuwajcie Go jako prawdziwego przyjaciela, z którym dzielicie drogę waszego życia" - zaapelował papież do młodzieży.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
2°C Czwartek
rano
wiecej »