Rzecznik francuskiego MSZ Bernard Valero powiedział w piątek w Paryżu, że umocnienie Trójkąta Weimarskiego może pomóc w rozwoju stosunków jego państw członkowskich z Ukrainą i Rosją. Podkreślił, że Francji zależy na ożywieniu współpracy trójstronnej z Polską i Niemcami.
Rzecznik odniósł się do słów prezydenta Bronisława Komorowskiego, który w czwartek w Paryżu zapowiedział, że Trójkąt Weimarski (forum współpracy Polski, Francji i Niemiec) ożyje na nowo na poziomie spotkań szefów państw. Pytany w piątek przez PAP, czy Francji zależy na ożywieniu Trójkąta Weimarskiego, Valero odparł, że Paryż podziela całkowicie "poziom aspiracji" polskiego prezydenta w sprawie rozwoju tego trójstronnego forum.
"Polski prezydent ma całkowicie rację, gdy opowiada się za większymi aspiracjami i dynamizmem Trójkąta" - podkreślił rzecznik na cyklicznym briefingu we francuskim MSZ. Dodał, że Francja "bardzo docenia i podziela także bez zastrzeżeń wkład Polski na tym forum współpracy".
W opinii Valero, Trójkąt "zachęca do pomocy w rozwoju relacji z partnerami tak ważnymi jak Ukraina czy Rosja, a jutro może jeszcze z innymi". Valero przypomniał, że w ostatnich miesiącach odbyły się dwa spotkania Trójkąta na szczeblu ministrów spraw zagranicznych: jedno wspólnie z Ukrainą, drugie - z Rosją. "To pokazuje, że Trójkąt interesuje także innych partnerów - Rosję i Ukrainę - i nie należy tego lekceważyć. Będziemy z pewnością z nimi nadal pracować" - dodał Valero.
Rzecznik nie zgodził się z opinią polskiego prezydenta, wyrażoną w czwartek w Paryżu, że od 2006 roku Trójkąt "zamarł". "Działa dobrze; gdyby tak nie było, ta formuła dawno by zniknęła" - przekonywał rzecznik.
Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją. Ostatni prezydencki szczyt Trójkąta odbył się w Niemczech w 2006 roku. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał udział w szczycie Trójkąta. Oficjalnym powodem była choroba, nieoficjalnie pojawiały się informacje, że polski prezydent odwołał spotkanie po lekturze obraźliwego artykułu w jednym z niemieckich dzienników.
W ostatnich latach trójstronne spotkania w ramach Trójkąta odbywały się tylko na niższym, ministerialnym szczeblu. W czwartek prezydent Komorowski ogłosił, że wkrótce - w nieustalonym jeszcze terminie - odbędzie się szczyt Trójkąta Weimarskiego, zaraz po zaplanowanym wcześniej szczycie polsko-francuskim.
Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 - informuje Radio Watykańskie.
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.