Rośnie ekspozycja bimbrownicza

Białostockie Muzeum Wsi tworzy coraz większą ekspozycję bimbrowniczą. Właśnie przygotowuje do oglądania przez turystów drugą autentyczną bimbrownię, którą wcześniej odkryli i zlikwidowali policjanci w okolicach Gródka.

Bimbrownia będzie eksponowana od połowy września w lasku na terenie skansenu. Od ponad roku oglądać tam można pierwszą w tym muzeum autentyczną leśną fabryczkę alkoholu. Placówka ma bowiem plany utworzenia stałej dużej ekspozycji o tej tematyce, być może nawet pierwszego w Polsce Muzeum Bimbrownictwa.

Hubert Czochański, który zajmuje się ekspozycją, powiedział PAP, że dwie kolejne leśne bimbrownie są już własnością muzeum i w przyszłości i one będą zmontowane do prezentacji. Wszystkie zostały odkryte przez policję i zarekwirowane - bez niszczenia jej elementów - z myślą o przekazaniu do muzeum.

Oddanie ich na własność muzealnikom było możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań sądowych przeciwko bimbrownikom. Były bowiem dowodami w sprawach przed sądem.

Druga bimbrownia różni się od tej, prezentowanej od 2009 roku. Składa się m.in. z przemysłowego pieca, który "producent" alkoholu zdobył w wiadomy mu tylko sposób i zespawał z systemem zmyślnych połączeń w taki sposób, by możliwe było jego wykorzystanie do wytwarzania alkoholu. Za chłodnicę niezbędną w fabryczce służy wielki plastikowy kanister.

Czochański przyznał, że konstrukcja jest tak skomplikowana dla niewtajemniczonych, że muzealnicy muszą korzystać z pomocy zaufanej osoby, która zestawia wszystkie elementy w całość.

"Chcemy pokazać wielkość takich linii i uzmysłowić ludziom, w jakiej skali można było produkować tu alkohol" - dodał. Bo taka linia ma zdolność dziennej produkcji nawet kilkuset litrów bimbru.

Ustawa o przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie zezwala muzealnikom wytworzyć prawdziwego alkoholu. Dlatego uruchomiona z myślą o turystach bimbrownia pracować będzie wyłącznie na wodzie na każdym etapie produkcji.

Województwo podlaskie znane jest z nielegalnej produkcji alkoholu od wielu lat. Zwłaszcza teren Puszczy Knyszyńskiej to najpopularniejsze miejsce lokalizacji leśnych bimbrowni, co jakiś czas odkrywanych i likwidowanych przez policję. Budowane są one w trudno dostępnym terenie, w pobliżu ujęć wodnych, często z dala od zamieszkanych miejsc.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
3°C Niedziela
noc
wiecej »