Laboratoria diagnostyczne, produkcja płynów dezynfekujących czy maseczek chirurgicznych to tylko niektóre działania grupy KGHM w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.
Europa z każdym kolejnym dniem coraz bardziej pogrąża się coraz bardziej w pandemii wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Choroba COVID-19 paraliżuje systemy ochrony zdrowia i drastycznie uderza w gospodarki państw, które zmagają się z epidemią. Obecnie zakażenia koronawirusem zdiagnozowano w blisko 200 państwach świata, w tym w Polsce. Już teraz wiadomo, że skala zachorowań i konieczne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu ludzi i przedsiębiorstw odbiją się na poziomie życia i gospodarce. W związku z tym przygotowano szereg ustaw - tzw. Tarczę Antykryzysową - które mają złagodzić skutki pandemii na rodzimym rynku. Tysiące ludzi i firm włączają się w walkę z rozprzestrzeniającą się chorobą. Jedną z nich jest światowy potentat w branży produkcji miedzi - grupa KGHM.
Jedna ze spółek należących do grupy - NITROERG z Bierunia - która dotychczas specjalizowała się w produkcji dynamitu, obecnie uruchomiła linię produkcyjną płynu do dezynfekcji. W najbliższych dniach z bieruńskiego zakładu KGHM ma wyjeżdżać nawet 20 ton tego produktu na dobę. Środek wirusobójczy ma trafić do szpitali, urzędów i firm.
W innej spółce - KGHM ZANAM - ruszyła już produkcja maseczek chirurgicznych, na których niedobór cierpi cała Europa. KGHM udostępniło też swoje laboratoria, w których przeprowadzane będą testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, konieczne do zdiagnozowania choroby COVID-19. Innym z działań KGHM jest przekazanie nieruchomości, która zostanie wykorzystana jako ośrodek kwarantanny w powiecie głogowskim. W ramach profilaktyki na czas trwania pandemii pracownicy powyżej 65 r. życia nie muszą pojawiać się w pracy.
- To czas wyzwań, ale też szczególnej mobilizacji. Działamy na rzecz naszych pracowników, lokalnych społeczności i samorządów oraz całej Polski – podkreśla prezes KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński.
Laboratoria CBJ należące do @kghm_sa są gotowe do wykonywania diagnostyki testów na obecność #koronawirusa. Uzgodniłem z prezesem @ChludzinskiM, że posiadany sprzęt oraz technicy są do dyspozycji, jeśli tylko będzie to potrzebne. 🇵🇱 @MAPGOVPL @MZ_GOV_PL @GIS_gov pic.twitter.com/XD0115FiD9
— Jacek Sasin (@SasinJacek) March 18, 2020
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.