Euro okazuje się klatką?

Gospodarka Europy znajduje się w rękach wąskiej grupy osób, których nikt nie wybrał. Tak komentuje ostatni szczyt Rady ds. Gospodarczych i Finansowych Unii Europejskiej (Ecofin) Luca M. Possati na łamach dzisiejszego wydania watykańskiego dziennika „L'Osservatore Romano”.

Jego zdaniem, szukając odpowiedzi na obecny kryzys, należy postawić sobie pytanie o „władzę i rolę instytucji europejskich”.

„Do tej pory 27 szła zawsze w jednym i tym samym kierunku: umocnienia centralnych władz Unii Europejskiej kosztem rządów krajów członkowskich. A gdyby tak zwycięska była strategia odwrotna?” - zastanawia się komentator watykańskiego dziennika. Jego zdaniem obecnie zmierza się do tego, aby „kontrola ekonomii przeszła stopniowo w ręce nielicznych niewybranych”.

Towarzyszy temu ścieranie się dwóch opinii - „szkół” - z jednej strony „więcej Europy”, z drugiej przekonanie, że „euro okazuje się tym, czym jest - klatką”. „Ta waluta, bez państwa, należąca do wszystkich i nie należąca do nikogo, przyczyniła się do zadłużenia, którego kraje Europy nie są już w stanie kontrolować i refinansować, zagrażając tym samym życiu przyszłych pokoleń” - stwierdza Possati.

Przypomina, że „suwerenną walutę posiadają już tylko Stany Zjednoczone, Japonia i Wielka Brytania”, podczas gdy euro „nie jest walutą suwerenną”. „Kraje, które ją emitują, nie są w jej posiadaniu. To sprawia, że łatwo je zaszantażować. To sprawia, że zadłużenie publiczne jest realne, a dla jego pokrycia obywatele muszą podjąć ogromny wysiłek” – czytamy w komentarzu watykańskiego dziennika.

„Europa musi wybrać: albo dominacja supereuro... albo rządy krajów członkowskich silniejsze i zdolne do stworzenia jakiejś formy owocnego współdziałania” - konkluduje komentator „L'Osservatore Romano”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
24°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
21°C Wtorek
dzień
22°C Wtorek
wieczór
wiecej »