Łódź: Minister nauczycielem

Lekcję z podstaw prawa poprowadził w czwartek w Łodzi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Szef resortu spotkał się z uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika. Od drugiego semestru tego typu lekcje przeprowadzane będą we wszystkich szkołach średnich w Łodzi.

Na pierwszym spotkaniu z uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika Kwiatkowski mówił o systemie prawa w Polsce. Wyjaśniał młodzieży co to są sądy powszechne, a co to jest Sąd Najwyższy. Jakie ma obywatel prawa, a jakie obowiązki. Poinformował uczniów o rodzaju kar. Przestrzegał przed popełnieniem przestępstwa, bo jak twierdził "jeden błąd w życiu młodego człowieka może przekreślić jego marzenia na przyszłość".

Jeszcze przed rozpoczęciem lekcji, w rozmowie z dziennikarzami, minister przyznał, że ma tremę. Powiedział również, iż liczy, że swoim wykładem zachęci młodych ludzi, by później sami uzupełnili wiedzę o prawie.

Kwiatkowski jest przekonany, że takie lekcje są potrzebne, ponieważ "znajomość prawa pomaga, a nie szkodzi". Jak mówił, Polacy na tle innych krajów europejskich "mają wyjątkowo skromną wiedzę o prawie".

Dla uczniów ministerstwo przygotowało specjalne broszury o postępowaniu cywilnym, karnym, administracyjnym, a także o tym, jak zachować się w sądzie czy przed prokuratorem. Każda z tych książek miała osobistą dedykację od ministra.

Młodzież, słuchając wykładu Kwiatkowskiego, dowiedziała się m.in., że w Polsce jest ponad 300 sądów powszechnych, 45 sądów drugiej instancji a także 11 sądów apelacyjnych. W ub. roku do polskich sądów trafiło w sumie prawie 11,9 mln spraw i ta liczba rośnie z roku na rok. Sprawy te musi rozstrzygnąć ok. 10 tys. sędziów. Minister przyznał, że ich rozstrzygnięcie trwa zbyt długo.

Uczniowie mogli się też dowiedzieć o wysokościach kar za popełnienie określonego przestępstwa.

Po zakończeniu lekcji uczniowie, z którymi rozmawiał PAP, nie kryli zadowolenia. Według nich takie zajęcia są potrzebne, a spotkanie z ministrem przełamuje "bariery między młodymi ludźmi a osobami z pierwszych stron gazet". Jeden z uczniów powiedział wręcz, iż "dobrze wiedzieć, za co można w przyszłości siedzieć".

Po spotkaniu z młodzieżą I LO Kwiatkowski pojechał do drugiego łódzkiego liceum - XXXIII.

Jak powiedział dziennikarzom, lekcje z podstaw prawa przeprowadzone zostaną również w Warszawie.

Pilotażowe lekcje prawa w roku szkolnym 2010/2011 są organizowane w porozumieniu z Krajową Radą Radców Prawnych. Odbywać się będą od drugiego semestru w wybranych klasach we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Łodzi. W sumie w pilotażu ma uczestniczyć ponad 160 klas. Lekcje mają prowadzić radcowie prawni z łódzkiej izby. Na razie lekcje pilotażowe nie będą obowiązkowe, nie będą też oceniane.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
wiecej »